RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Naukowcy zbadali efekt mieszania alkoholi. Mit na temat kaca obalony

Półtora litra piwa i 4 duże kieliszki wina. O czego zacząć? (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images)

Blisko stu ochotników testowało z poświęceniem piwo i wino, żeby poszerzyć naukową wiedzę na temat kaca. Pytanie brzmiało: czy lepiej pić wino przed piwem, czy odwrotnie? Odpowiedź brzmi: kac będzie taki sam.

Piwo nie takie niewinne. Pod tą postacią Polacy wypijają najwięcej alkoholu

Coraz chętniej sięgamy po piwo i głównie pod tą postacią spożywamy alkohol – wynika z raportu „Czy Polskę stać na »Oktoberfest« – o społecznych i...

zobacz więcej

Przekonanie, że picie słabszego alkoholu po mocniejszym powoduje silnego kaca, a mocnego po słabszym - nie, obalili naukowcy z Niemiec. – Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności zamawiasz swoje drinki. Jeśli wypijesz za dużo, po prostu to odchorujesz – przekonują w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Objawy kaca pojawiają się, gdy przekraczające dopuszczalny poziom stężenie alkoholu we krwi spada do zera. Co zaskakujące, mechanizm powstawania kaca nie jest do końca wyjaśniony, chociaż uważa się, że jego podstawowymi przyczynami są odwodnienie, zmiany hormonalne oraz metaboliczne.

Na pojawienie się kaca prawdopodobnie wpływają także inne – poza czystym alkoholem – składniki napojów wyskokowych. Dlatego trunki zawierające barwniki i aromaty (np. wino, bourbon, piwo, rum) uznaje się za silniej „kacogenne” niż czysta wódka.

Do tej pory nie opracowano także skutecznego leku na kaca. Większość społeczeństw, w celu złagodzenia jego objawów, stosuje środki oparte na ludowych wierzeniach. – Istnieje niewiele dowodów na poparcie lub odrzucenie tych hipotez, dlatego, aby położyć kres niepewności, postanowiliśmy naukowo ocenić, czy stosowanie się do takich starych mądrości naprawdę może zredukować potęgę kaca – mówią badacze z Witten/Herdecke University w Niemczech oraz University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.

90 ochotników w wieku od 19 do 40 lat naukowcy podzielili na trzy grupy. Pierwsza miała spożyć około 1,5 litra piwa, a następnie 4 duże kieliszki wina. Druga grupa wypijała takie same ilości alkoholu, ale w odwrotnej kolejności. Osobom z trzeciej grupy – kontrolnej – podano wyłącznie jeden rodzaj alkoholu, w odpowiadających pozostałym grupom stężeniach: tylko piwo albo wino.

Alkohol zabija miliony osób rocznie. WHO publikowała raport

Z powodu nadużycia alkoholu zmarło na świecie w 2016 r. – bezpośrednio i pośrednio – ponad trzy miliony osób, co oznacza, że był on powodem co 20....

zobacz więcej

Po tygodniu eksperyment powtórzono, z tym że uczestnicy z grup badawczych mieli teraz wypić swoje trunki w odwrotnej kolejności niż poprzednio, natomiast osoby z grupy kontrolnej, które wcześniej wypiły piwo, tym razem otrzymały wino – i odwrotnie. Miało to uwiarygodnić całe badanie.

Bezpośrednio po każdej „alkoholowej uczcie” uczestników pytano o samopoczucie. Pytania powtarzano co kilka godzin. Poproszono ich także o ocenę poziomu swojego upojenia alkoholowego w skali od 0 do 10. Przed pójściem spać otrzymali do wypicia dostosowaną do masy ciała ilość schłodzonej wody niegazowanej.

Następnego dnia rano ochotników pytano o to, czy odczuwają kaca. Mieli to ocenić w skali od 0 do 56 punktów, w oparciu o takie czynniki jak: pragnienie, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, zwiększone tętno i utrata apetytu.

Okazało się, że żadna z trzech grup nie miała znacząco odmiennego wyniku od grup pozostałych. Jedynie kobiety miały nieco większego kaca niż mężczyźni. Jednocześnie stwierdzono, że ani wyniki badań krwi i moczu, ani czynniki takie jak wiek, płeć, masa ciała, częstość picia nie pozwalały przewidzieć intensywności kaca ani nasilenia jego konkretnych objawów.– Nasz eksperyment z użyciem białego wina i piwa typu lager w żaden sposób nie potwierdził tezy, jakoby picie piwa przed winem powodowało łagodniejszego kaca, niż na odwrót – podsumował główny autor badania dr Jöran Köchling.

źródło:

Zobacz więcej