Kogo boją się Niemcy? Zaskakujące wyniki sondażu

Niemcy znacznie bardziej boją się Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa niż Rosji Władimira Putina – wynika z sondażu (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Niemcy znacznie bardziej boją się Stanów Zjednoczonych prezydenta Donalda Trumpa niż Rosji Władimira Putina. Z kolei Serbowie, Ukraińcy i Polacy uważają, że ich kraje nie są traktowane z należnym im uznaniem – wynika z sondażu, o którym pisze „Der Spiegel”.

Pakt na zamku Meseberg. Putin dostał od Merkel to, co chciał [OPINIA]

Dopiero co Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję nowe sankcje, zaś kolejne, jeszcze cięższe, szykowane są w Kongresie. Któż dziś pamięta Helsinki?...

zobacz więcej

Co drugi uczestnik sondażu „Radar bezpieczeństwa 2019: Alarm dla Europy” uważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest Ameryka Trumpa. 33 proc. widzi takie zagrożenie w Rosji Putina – czytamy w najnowszym wydaniu tygodnika.

Stopień bezpieczeństwa w Europie zmniejszył się, zdaniem ankietowanych, wskutek rozszerzenia NATO (tak uważa 50 proc. badanych) i Unii Europejskiej – 41 procent.

54 proc. Niemców popiera zwiększenie wydatków na obronność.

Sondaż przeprowadziły biura zbliżonej do SPD fundacji Friedricha Eberta. Jego wyniki mają zostać przedstawione na rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).Ankieta została przeprowadzona także w kilku innych krajach. Jak pisze „Der Spiegel”, największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego jest panujące w krajach Europy Wschodniej niezadowolenie z ich politycznego statusu. 85 proc. Serbów, 74 proc. Ukraińców i 67 proc. Polaków uważa, że ich kraje nie są traktowane z należnym im uznaniem.

źródło:
Zobacz więcej