Najstarsza zakonnica świata kończy 115 lat

André Randon obchodzi 11 lutego urodziny (fot. flickr.com/Joey Gannon)

Najstarsza zakonnica świata, siostra André Randon, obchodzi w tym roku dwa jubileusze: 115. urodziny i 75-lecie życia zakonnego. Od października 2017 r. jest też najdłużej żyjącą Francuzką.

Zmarł najstarszy człowiek na świecie. Miał 121 lat

W wieku 121 lat zmarł uważany za najstarszego człowieka na świecie Chilijczyk Celino Villanueva Jaramillo. Nie został nigdy oficjalnie wpisany do...

zobacz więcej

Urodziła się 11 lutego 1904 r. w Ales na południu Francji jako Lucille Randon. Żyła za pontyfikatów 10 papieży, w czasie trzech republik francuskich oraz okupacji niemieckiej. Już jako 12-latka pracowała zarobkowo jako pomoc do dzieci, później była guwernantką. Jednym z jej chlebodawców była rodzina właścicieli fabryki samochodów Peugeot.

Chrzest przyjęła jako 19-latka w 1923 r. Dopiero w wieku 40 lat – w 1944 r., podczas drugiej wojny światowej – wstąpiła do zgromadzenia sióstr szarytek. Opiekowała się sierotami i ludźmi chorymi.

Od 2009 r. mieszka w domu seniora w Tulonie, jest niewidoma i przykuta do wózka inwalidzkiego. Zakonnica, która przeżyła wojny i katastrofy, nie skarży się na swoje osobiste dolegliwości. Jeśli narzeka, to na to, że „ludzie nie potrafią żyć w zgodzie”.

źródło:
Zobacz więcej