RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojska pancerne otrzymają nowoczesny system mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS

Polska kupi amerykański system mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. To system rakietowy, zdolny do wykonywania głębokich uderzeń rakietowych i rażenia celów na odległości do 300 km. Stanowi niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych.

Wojsko chce kupić bomby odłamkowo-burzące

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę bomb odłamkowo-burzących OFAB-250-270. To kolejne uzbrojenie przenoszone przez posowieckie...

zobacz więcej

– Mamy to. W środę podpiszemy umowę z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARs, a więc dywizjonu, który w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak, który wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedził Pierwszą Warszawskiej Brygadę Pancerną stacjonującą w Wesołej.

HIMARs to skrót angielskiej nazwy "High Mobility Artillery Rocket System", czyli System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności. Jest to system mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. Wieloprowadnicowy system rakietowy umożliwia rażenie celów na odległości do 300 kilometrów. Wyrzutnia znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce.

– To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. To nowoczesny sprzęt, to sprzęt, sprawdzony w Afganistanie, w Iraku, w Syrii. To sprzęt, który daje gwarancję skuteczności na polu walki – zapewnił szef MON.

System pozwala na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Jego wprowadzenie stanowi bardzo istotny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych. Razem z wyrzutniami rakietowymi Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

– Oczywiście zależy nam, aby do wojny nie doszło, ale gdyby miało być tak, że Polska byłaby zaatakowana, to ta broń daje gwarancję tego, że Wojsko Polskie będzie w stanie skutecznie przeciwstawić się przeciwnikowi. A dziś ta broń przeciwnika odstrasza. W sposób realny – ocenił Mariusz Błaszczak.

– Polskie wojsko, państwo polskie, wypełnia zobowiązania sojusznicze. Jest ważnym, coraz ważniejszym filarem flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego i coraz lepiej, samodzielnie, może wypełniać swoje zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił podczas wizyty w garnizonie w Wesołej premier Mateusz Morawiecki.

Cytując dowódcę brygady, płk Wojnę, szef rządu podkreślił, że „najważniejsze jest morale żołnierza polskiego. morale żołnierza polskiego i jego wiara w to, że jesteśmy w stanie i będziemy mogli coraz lepiej obronić suwerenność, bezpieczeństwo i dostatnie życie Polaków w Rzeczpospolitej”.

źródło:
Zobacz więcej