Pierwszy od lat spadek liczby ubezpieczonych w ZUS Ukraińców

Liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS systematycznie rosła. W ciagu ostatnich miesięcy zaczęła jednak spadać (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Po raz pierwszy od kilku lat zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy ubezpieczonych w ZUS. Na przełomie roku liczba pracowników z ukraińskim paszportem, za których odprowadzano składki do ZUS, zmalała o ponad 20 tysięcy w porównaniu z październikiem.

Coraz trudniej o pracowników zza wschodniej granicy

Rok 2018 przyniósł pierwszy od lat spadek w statystykach dotyczących migracji zarobkowej z Ukrainy – informuje „Rzeczpospolita”. Agencje...

zobacz więcej

– W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników. Na początku stycznia w zusowskich rejestrach było prawie 421 tys., a jeszcze jesienią minionego roku ponad 441 tys. Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS.

ZUS od czterech lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy w Polsce szukali swojego centrum życiowego albo przynajmniej chcieli doraźne podreperować domowe budżety.

Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą.

Największy skok dokonał się w latach 2017/2018. Jesienią konta w ZUS uzupełniały składki od 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, zaś 17,9 tys. przybyszów deklarowało wówczas opłacanie składek samodzielnie. Teraz trend wzrostowy został zatrzymany.

Ostatni spektakularny wzrost liczby ukraińskich pracowników ZUS odnotował między lipcem a październikiem 2018 r. W pierwszym wakacyjnym miesiącu pracodawcy deklarowali zatrudnienie w placówkach ZUS już 418,5 tys. naszych wschodnich sąsiadów.

Po kwartale liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła aż do 441 tys. Obecnie ZUS ma w swoim systemie nieco ponad 420 tys. mężczyzna i kobiet z paszportem tego kraju.

Raport: co 10 mieszkaniec metropolii poznańskiej to Ukrainiec

W metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu...

zobacz więcej

– Nie we wszystkich polskich miastach spadek ubezpieczonych obywateli Ukrainy w ostatnich trzech miesiącach jest odczuwalny. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czyli największych ośrodkach, choć nieznacznie, po kilkaset osób, to jednak przybyło ubezpieczonych obywateli ukraińskich – wskazuje Szczurek.

W stolicy, od października do stycznia przybyło prawie 3 tys. legalnie pracujących przybyszów z tego kraju i obecnie jest ich w samej Warszawie prawie 80 tys. Łącznie trzy warszawskie oddziały ZUS obsługują obecnie 135,5 tys. ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami – wyjaśnia Szczurek.

Ukraińcy od kilku lat stanowią od 73 do 76 proc. cudzoziemców legalnie zatrudnionych i zgłoszonych przez przedsiębiorców w krajowym systemie zabezpieczenia społecznego.

Najwięcej osób pochodzących z Ukrainy zatrudniają pracodawcy z województwa mazowieckiego - 92,5 tys., wielkopolskiego - 46,3 tys., dolnośląskiego - 43,2 tys., śląskiego - 40,4 tys., łódzkiego - 29,7 tys. oraz małopolskiego - 24,8 tys.

Mniejszym powodzeniem wśród migrantów ekonomicznych cieszą się województwa podkarpackie - 9 tys. legalnie zatrudnionych Ukraińców, następnie województwo świętokrzyskie - 5,7 tys., warmińsko-mazurskie - 5,5 tys. i podlaskie - 3,7 tys.

źródło:

Zobacz więcej