Łukasz Żal z nagrodą ASC za „Zimną wojnę”. Żaden Polak nie otrzymał wcześniej tego wyróżnienia

Łukasz Żal drugi od lewej (fot. arch.PAP/ Stach Leszczyński)

Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC (Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych) za najlepsze zdjęcia w filmie „Zimna wojna” – poinformowało MKiDN. Dotychczas żaden z Polaków nie otrzymał tej nagrody.

„Zimna wojna” Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscara

Polsko-brytyjsko-francuski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Dzieło może zdobyć statuetkę...

zobacz więcej

„Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) za zdjęcia do współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i wspieranej przez MKiDN »Zimnej wojny« w reżyserii Pawła Pawlikowskiego” – napisano na profilu facebookowym ministerstwa kultury.

Żal walczył o nagrodę z Alfonso Cuaronem (reżyserem, autorem scenariusza, a także autorem zdjęć do filmu „Roma”), Matthew Labatikiem („Narodziny gwiazdy”), Robbiem Ryanem („Faworyta”) i Linusem Sandgrenem („Pierwszy człowiek”).

Nagroda ASC to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień operatorskich na świecie. Jest przyznawana od 1987 r. W poprzednich latach otrzymywali ją m.in. Roger Deakins („Blade Runner. 2049”, „Skyfall”), Emmanuel Lubezki („Zjawa”, „Birdman”, „Grawitacja”, „Drzewo życia”) i Wally Pfister („Incepcja”).

Współautor scenografii do „Zimnej wojny”: Nominacje cieszą, ale najważniejsza jest publiczność

Oscarowe nominacje dla filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” to dla jego twórców satysfakcja, ale najważniejsza jest liczna publiczność, którą...

zobacz więcej

Pierwszy z Polaków

Dotychczas żaden z Polaków nie otrzymał wyróżnienia za najlepsze zdjęcia w filmie kinowym. Szansę mieli Janusz Kamiński (sześciokrotnie: „Most szpiegów”, „Lincoln”, „Motyl i skafander”, „Szeregowiec Ryan”, „Amistad”, „Lista Schindlera”), Paweł Edelman (dwukrotnie: „Ray”, „Pianista”) i Dariusz Wolski („Karmazynowy przypływ”).

W 2014 r. Łukasz Żal otrzymał ASC Spotlight Award za zdjęcia do „Idy” – nagrodę, mającą na celu promocję filmów o wysokich walorach estetycznych, które nie miały szerokiej dystrybucji kinowej w Stanach Zjednoczonych (przed przyznaniem nagrody).

Powstały w koprodukcji polsko-brytyjsko-francuskiej film „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego opowiada o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze, oparty jest na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

„Zimna wojna” triumfuje w Sewilli. Pięć statuetek dla filmu Pawlikowskiego

– Pięć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej to fantastyczna wiadomość i wielkie święto. Wygraliśmy z najlepszymi, to nie było łatwe zwycięstwo –...

zobacz więcej

„Zimna wojna” uzyskała trzy nominacje do Oscarów za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą reżyserię (Paweł Pawlikowski) i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). Laureatów Oscarów poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.

Żal ma także szansę na nagrodę BAFTA. Wyróżnienia British Academy of Film and Television Arts zostaną rozdane w niedzielę wieczorem. „Zimna wojna” jest nominowana w czterech kategoriach – oprócz zdjęć za film nieanglojęzyczny, reżyserię i scenariusz.

źródło:

Zobacz więcej