RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Suplement dla sportowców groźny dla mózgu

L-norwalina może początkowo zwiększać wydolność energetyczną komórek, ale później uszkadza maszynerię, która za to odpowiada (pap, zdjęcie ilustracyjne)

Suplement o nazwie L-norwalina, stosowany przez sportowców w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, może uszkadzać komórki mózgu – informuje pismo „Toxicology in Vitro”.

Hibernujące chomiki pomagają zrozumieć chorobę Alzheimera

Sposób, w jaki chomiki syryjskie wychodzą z hibernacji, może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących skuteczniejszych metod leczenia choroby...

zobacz więcej

L-norwalina jest aminokwasem niebiałkowym, co oznacza, że nie wchodzi w skład białek, w tym białek powstających w naszym organizmie. Wykorzystuje się ją w wielu preparatach dla sportowców czy kulturystów. Jej działanie prowadzi do wzrostu zdolności wysiłkowych organizmu, a ponieważ nasila procesy anaboliczne, sprzyja też przyrostowi masy mięśniowej.

– Pojawiły się dowody, że L-norwalina ma działanie antybakteryjne i chwastobójcze, dlatego postanowiliśmy przebadać jej toksyczność na komórkach ludzkich – tłumaczy współautorka pracy Kate Samardzic z University of Technology w Sydney.

Okazało się, że nawet w stosunkowo małych stężeniach L-norwalina może szkodzić komórkom pochodzącym z mózgu (obniża ich żywotność), a także prowadzić do ich nekrozy (obumierania) oraz zmian w morfologii i czynności mitochondriów, tj. organelli odpowiedzialnych w komórce za produkcję energii.

Problemem jest to, że ten związek może naśladować aminokwasy wykorzystywane przez organizm do produkcji białek lub w procesach metabolicznych.

– Część aminokwasów niebiałkowych jest toksyczna, ponieważ naśladują one aminokwasy obecne w białkach i oszukują organizm powodując, że z ich pomocą wytwarza on białka wadliwe – wyjaśnia Samardzic.

Niektóre rośliny uwalniają niebiałkowe aminokwasy do gleby po to, aby zabijać inne rośliny i mieć dostęp do większej ilości składników odżywczych, albo do tego, by zabijać swoich naturalnych wrogów. To rodzaj wojny chemicznej.

W opinii prof. Kena Rodgersa, który kierował badaniem, ludzie zażywają suplementy sportowe nie mając naprawdę zbyt dużego pojęcia, jakie może to mieć wieloletnie konsekwencje. L-norwalina może początkowo zwiększać wydolność energetyczną komórek, ale później uszkadza maszynerię, która za to odpowiada, tłumaczy badacz.

źródło:

Zobacz więcej