Nie żyje Tomi Ungerer. Autor historii nie tylko o Księżycoludzie

Tomi Ungerer, autor m.in. wydawanych także w języku polskim książek dla dzieci zmarł w domu swojej córki w Irlandii w wieku 87 lat (fot. Brill/ullstein bild via Getty Images)

Francuski rysownik, karykaturzysta i autor wydawanych także w języku polskim książek dla dzieci Tomi Ungerer zmarł w domu swojej córki w Irlandii w wieku 87 lat – poinformowały w sobotę francuskie media, powołując się na żonę artysty.

Rysownik „Bolka i Lolka” żył na krawędzi ubóstwa. Poruszeni widzowie ruszyli z pomocą

Bez środków do życia i bez perspektyw na odmianę losu. Tak do tej pory wyglądało życie Zbigniewa Stanisławskiego – rysownika, jednego z reżyserów...

zobacz więcej

Ungerer urodził się w 1931 roku w Strasburgu, skąd wywędrował w latach 50. do USA. Przebywał też jakiś czas w Kanadzie, a od 1976 mieszkał wraz ze swą trzecią żoną w Irlandii. Przez całe życie był wierny rodzinnemu miastu, któremu przekazał na własność tysiące swoich rysunków, zgromadzonych obecnie w muzeum jego imienia.

Wydawane w Polsce sukcesywnie od roku 2009 książki Ungerera to: „Księżycolud”, „Trzej zbójcy”, „Przygody rodziny Mellopsów” oraz „Otto. Autobiografia pluszowego misia”.

W 1998 roku Ungererowi przyznano Hans Christian Andersen Award – nagrodę, którą zwykło się nazywać Noblem w dziedzinie literatury dziecięcej. Jako znany przeciwnik rasizmu i promotor wielokulturowości oraz tolerancji otrzymał w 2000 roku nominację Rady Europy na Ambasadora Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji.źródło:

Zobacz więcej