Dysk protoplanetarny pełen… soli kuchennej

Obiekt znajduje się w odległości zaledwie 1500 lat świetlnych od Ziemi (fot. ALMA/ESO/NAOJ/NRAO)

Znajdująca się w odległości zaledwie 1500 lat świetlnych od Ziemi młoda gwiazda posiada otaczający ją fascynujący dysk, z którego mogą w przyszłości powstać planety. Składa się on z soli kuchennej. Zwykle związek ten odkrywano w atmosferach starych, umierających gwiazd.

Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę w naszym sąsiedztwie

Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się,...

zobacz więcej

Gwiazda znajduje się w obszarze Orion Source I, uformowanym w Obłoku Molekularnym w Orionie I. – To niesamowite, że obserwujemy te molekuły. Jako, że dotychczas odkrywaliśmy je wyłącznie w zewnętrznych warstwach umierających gwiazd, nie rozumiemy, co oznacza obecne odkrycie. Jego natura pokazuje, jak bardzo niezwykłe jest środowisko wokół tej gwiazdy – mówi Adam Ginsburg, główny autor odkrycia, z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) w Socorro w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

– Gdy analizujemy dane z teleskopu ALMA widzimy w nich około 60 różnych sygnatur molekuł takich jak chlorek sodu i chlorek potasu. To zarówno szokujące jak i ekscytujące – przyznaje współautor badań Brett McGuire cytowany przez portal KopalniaWiedzy.pl.

Zdaniem naukowców, sól pochodzi z drobinek pyłu, które zderzały się we sobą i rozrzuciły swoją zawartość w otaczającym gwiazdę dysku. – Zwykle, gdy badamy w ten sposób protogwiazdy to sygnały z dysku i z jego otoczenia są bardzo wymieszane i trudno je od siebie oddzielić. Tutaj możemy wyizolować dane z dysku, dowiedzieć się, jak się on porusza i jaką ma masę. Może nam też zdradzić dużo nowych informacji o samej gwieździe – tłumaczy.

Sygnatury soli znajdują się w odległości 30-60 jednostek astronomicznych od gwiazdy. Naukowcy szacują, że może ich być tam trylion ton soli, co odpowiada całej masie ziemskich oceanów.


źródło:
Zobacz więcej