Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ambasador USA: Technologia firmy Huawei będzie mogła posłużyć do zabójstwa na odległość

Amerykański ambasador przy Unii Europejskiej Gordon Sondland ostrzega przed firmą Huawei (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

– Chińscy przywódcy będą mogli wykorzystywać telekomunikacyjną technologię 5G produkcji Huawei do podsłuchiwania rozmów telefonicznych, a nawet zabijania na odległość – powiedział w wywiadzie dla POLITICO amerykański ambasador przy Unii Europejskiej Gordon Sondland. – Ktoś z Biura Politycznego w Pekinie podnosi słuchawkę i mówi: »Chcę posłuchać takiej, a takiej rozmowy albo chcę zepchnąć jakiś samochód podłączony do sieci 5G z drogi i zabić człowieka, który w nim siedzi«. Huawei nie mógłby przeciwstawić się takim żądaniom – przekonywał Amerykanin.

USA: Trwa śledztwo w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei

Amerykańscy prokuratorzy federalni prowadzą śledztwo w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co. Badają domniemaną...

zobacz więcej

Ambasador Sondland powtórzył, że Ameryka zachęca Europę, by nie podpisywała kontraktów z Huawei i innymi chińskimi firmami przy budowie superszybkiej mobilnej sieci telekomunikacyjnej następnej generacji – 5G. – Chcemy trzymać krytyczną infrastrukturę zachodniego świata z dala od złych chińskich wpływów – powiedział.

Na te słowa z oburzeniem zareagował przedstawiciel Huawei w Unii Abraham Liu: „To obraża ludzką inteligencję, nie wspominając o ekspertach technicznych na całym świecie”. – Huawei ma czystą kartotekę i wielkie osiągnięcia w zakresie cyberbezpieczeństwa – powiedział Liu podczas obchodów chińskiego Nowego Roku w Brukseli.

W opinii ambasadora Sondlanda „nadszedł czas, aby USA i UE odłożyły na bok swoje drobne sprzeczki, aby stawić wspólnie czoła strategicznemu zagrożeniu dla Zachodu ze strony Chin i firm takich jak Huawei”.

– Nie czekajcie, aż prezydent Donald Trump odejdzie ze stanowiska, bo żaden z tych problemów nie zniknie – powiedział. Jak powiedział, ma proste przesłanie dla Europy: „bądźmy przyjaciółmi i walczmy z Chinami”.

– Zwalczmy wspólnie ten zły wpływ. Powinniśmy połączyć naszą energię, a mamy razem 40 bilionów dolarów PKB. Nie istnieje na świecie nic ważniejszego niż stawić czoła Chinom i sprawdzić je pod wieloma względami: ekonomicznym, wywiadowczym i militarnym – przekonywał.

Huawei Technologies jest największym światowym producentem urządzeń sieciowych 5G, a po południowokoreańskiej firmie Samsung – drugim największym producentem smartfonów na świecie, przed amerykańskim Apple. Stany Zjednoczone uważają, że sprzęt firmy może być używany przez władze chińskie do szpiegowania. Podobne obawy wyrażają przedstawiciele europejskich, japońskich, a nawet australijskich służb bezpieczeństwa.

Przed miesiącem w Polsce aresztowano członka zarządu lokalnego przedstawicielstwa Huawei i jego polskiego współpracownika pod zarzutami szpiegostwa.

źródło:
Zobacz więcej