Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Rosjanie przygotowują załogową misję na Księżyc. Chcą tam założyć stację

Ziemia widziana z Księżyca (fot. NASA)

Rosja chce w 2031 r. wysłać pierwszą swoją załogową misję na Księżyc, a następnie powtarzać takie loty co roku – podała w sobotę rosyjska agencja RIA Nowosti.

Coś uderzyło w Księżyc w czasie, gdy miliony ludzi go obserwowało

W trakcie niedawnego całkowitego zaćmienia Księżyca w powierzchnię naturalnego satelity Ziemi uderzył meteoroid (a nawet co najmniej dwa)....

zobacz więcej

„Celem misji jest wysłanie załogi na Księżyc” – napisano w cytowanym przez RIA Nowosti dokumencie Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn (CNIIMasz), głównej placówki naukowej rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Według dokumentu w 2032 r. na Księżyc miałaby polecieć druga załoga, zabierając ze sobą pojazd do poruszania się po jego powierzchni. Rok później byłyby przeprowadzane testy sprzętu i robotów, jak również dłuższe wyprawy po powierzchni Księżyca przy użyciu tego pojazdu, zaś w 2034 r. powinna się zacząć budowa rosyjskiej stacji księżycowej.

Misje załogowe mają zostać poprzedzone lotami bezzałogowymi w 2028 i 2029 r.

Sowiecka sonda Łuna 2 była w 1959 r. pierwszym zbudowanym przez człowieka obiektem, który dotarł na powierzchnię Księżyca, zaś Łuna 9 w 1966 r. pierwszym obiektem, któremu udało się na niej wylądować. Jednak Związek Sowiecki – w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych – nie zdołał nigdy wysłać załogowej misji na Księżyc i w pierwszej połowie lat 70. z powodu problemów technicznych i wysokich kosztów te plany zostały zarzucone.

źródło:

Zobacz więcej