Tragiczna stypa. Tani alkohol zabił blisko stu żałobników

Toksyczny alkohol spożywali uczestnicy tradycyjnego żałobnego obrzędu (fot. pixabay/jarmoluk)

Co najmniej 92 osoby zmarły a wiele innych potrzebowało pomocy lekarskiej po spożyciu taniego, nielegalnie wyprodukowanego alkoholu zawierającego metanol w wioskach północnych Indii. Większość ofiar uczestniczyła w obrzędzie Tehravin organizowanym trzynastego dnia po śmierci bliskiej osoby.

Śmiertelny alkohol. Co najmniej 82 osoby zmarły po wypiciu bimbru

Co najmniej 82 osoby zmarły, a ponad 80 trafiło od początku kwietnia do szpitala z objawami zatrucia na indonezyjskiej wyspie Jawa po spożyciu...

zobacz więcej

Ofiary to mieszkańcy wioski Balupur w stanie Uttarakhand, gdzie odprawiano żałobny obrzęd, a także kilku sąsiednich miejscowości położonych w tym samym stanie i w sąsiednim Uttar Pradeś.

Policja aresztowała trzydzieści osób, w tym domniemanych producentów alkoholu, ale lokalne władze w związku z tragedią zawiesiły też w czynnościach szereg urzędników i funkcjonariuszy policji. Skonfiskowano też 400 litrów nielegalnego alkoholu

Zgony spowodowane spożyciem nielegalnie wytwarzanego bądź podrabianego alkoholu są w Indiach dość częste, ponieważ wielu ubogich mieszkańców tego kraju nie może sobie pozwolić na zakup alkoholu w sklepach.

Nielegalnie wytwarzany alkohol jest tani, a dodatkowo w celu wzmocnienia jego działania często dodawane są do niego różne substancje chemiczne. Wskutek ogromnego popytu nielegalna produkcja alkoholu stała się w Indiach bardzo dochodowym biznesem.

źródło:
Zobacz więcej