Niedziele handlowe w lutym. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy

Najbliższa handlowa niedziela przypadnie 24 lutego (fot. pixabay/MichaelGaida)

W niedzielę, 10 lutego sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach: czynne będą w nich na przykład restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

Na polskich stacjach benzynowych zapłacisz za paliwo przy dystrybutorze

– Nowa usługa jest dedykowana tym klientom, którzy spieszą się i którzy w danym momencie przyjeżdżają tylko po to, by zatankować. Tankujesz,...

zobacz więcej

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Ustawa weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w ostatnią niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Najbliższa handlowa niedziela przypadnie za dwa tygodnie 24 lutego.

źródło:

Zobacz więcej