Prezydent: Uważam za konieczne zarządzenie żałoby narodowej w związku ze śmiercią Jana Olszewskiego

„Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi” (fot. K.Sitkowski/KPRP)

„Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne i w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim podejmę w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego na Pałacu Prezydenckim

W piątek wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego – poinformowała na stronie...

zobacz więcej

Jan Olszewski, premier w latach 1991-92 i działacz opozycji demokratycznej, zmarł wczoraj wieczorem w Warszawie w wieku 88 lat. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego jest wyświetlana luminacja upamiętniająca zmarłego.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis poświęcony jego pamięci. „Odszedł Jan Olszewski. Adwokat - obrońca Opozycji w czasach PRL. Premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego polskiego rządu. Z pewnością można Go nazwać Premierem Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Rzeczypospolitej. Do ostatniego tchnienia służył Polsce. Cześć Jego Pamięci!” – pisał prezydent.Wcześniej w piątek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

źródło:
Zobacz więcej