Grecki parlament ratyfikował protokół przyjęcia Macedonii Płn. do NATO

Niedawna zmiana nazwy państwa na Macedonia Północna zakończyła 27-letni spór z Grecją (fot. REUTERS/Ognen Teofilovski)

Grecki parlament ratyfikował protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO, po trwającym 27 lat sporze między obydwoma krajami o nazwę Macedonii.

Ambasadorowie NATO podpisali protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki...

zobacz więcej

W środę ambasadorowie 29 państw NATO podpisali protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Wcześniej grecki parlament zaakceptował porozumienie między Atenami i Skopje o zmianie nazwy Macedonii na Macedonia Północna.

– Czuję, że spełniliśmy patriotyczny obowiązek. Zrobiliśmy to, co słuszne – powiedział w piątek w parlamencie premier Aleksis Cipras.

Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO zostało zaaprobowane w 300-osobowym greckim parlamencie niewielką większością głosów.

Od czasu ogłoszenia przez Macedonię, byłą jugosłowiańską republikę, niepodległości w 1991 r. władze w Atenach protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Z tego powodu Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

źródło:

Zobacz więcej