Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Bielan: Należy doprowadzić do końca statystyczne wydzielenie Warszawy z Mazowsza

Podział statystyczny Mazowsza na metropolię i pozostałą część województwa obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r., ale musi być notyfikowany przez Europejski Urząd Statystyczny (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Należy doprowadzić do końca statystyczne wydzielenie Warszawy z Mazowsza. W przeciwnym wypadku Mazowsze bez Warszawy utraci 3 mld euro środków unijnych, co będzie oznaczało utratę możliwości realizacji wielu ważnych projektów – uważa wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Minister rozwoju: Polska może stracić 1,3 mld euro funduszy unijnych dla regionów

Aż dziewięć regionów może w najbliższym czasie stracić znaczące środki z UE – mówił na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy...

zobacz więcej

Według niego, proces wydzielenia Warszawy z Mazowsza rozpoczął się zbyt późno, a powinien w 2013 r. i obecnie jego zakończenie, wymagające notyfikacji, jest zagrożone.

Bielan wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem odwiedził w piątek Państwową Wyższą Szkołę Zawodową (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie).

Jego zdaniem, statystyczne wydzielenie Warszawy z województwa „to temat bardzo istotny”, gdyż po 2021 r. „istnieje bardzo duże zagrożenie, że Mazowsze straci możliwość otrzymywania pieniędzy europejskich ze względu na statystyczne bogactwo” tego regionu.

– Województwo mazowieckie, według danych z 2016 r., statystycznie stanowi aż 110 proc. średniej unijnej PKB, co będzie oznaczało w kolejnej siedmiolatce unijnej – jak wiemy Unia Europejska pracuje na 7-letnich budżetach, kolejny zaczyna się w 2021 r. – że Mazowsze nie będzie mogło otrzymywać części środków pomocowych i będzie musiało we wszystkich projektach gwarantować znacznie większy wkład własny, powyżej 70 proc. To oznacza mniej więcej utratę kwoty, według takich pobieżnych szacunków, 3 mld euro dla pozostałej, poza Warszawą, części Mazowsza – powiedział Bielan.

Unia tnie fundusze dla Polski

Nawet o kilkadziesiąt miliardów mogą być mniejsze niż w latach 2007-14 fundusze z polityki spójności dla Polski. „Rzeczpospolita” dotarła do...

zobacz więcej

– Po to, żeby tak się nie stało, musimy doprowadzić do końca statystyczne wydzielenie Warszawy. Ten proces jest zagrożony dlatego, że rozpoczął się zbyt późno. Nie zrobili tego nasi poprzednicy w 2013 r., kiedy był ku temu najlepszy czas. Zrobiliśmy dopiero to my w 2016 r. – dodał wicemarszałek Senatu.

Bielan zauważył, że podział statystyczny Mazowsza na metropolię i pozostałą część województwa obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r., ale – jak zaznaczył – musi być notyfikowany przez Europejski Urząd Statystyczny.

– Eurostat ma aż 24 miesiące, żeby zebrać dane ze wszystkich krajów członkowskich, tymczasem w tym właśnie roku – 2019, kończymy negocjacje nad kolejną perspektywą finansową – przypomniał.

– Krótko mówiąc, ścigamy się z czasem. Potrzebna jest w tej sprawie duża presja społeczna, również presja polityczna na naszych urzędników, dyplomatów, na naszych przedstawicieli w Brukseli. W przeciwnym wypadku Mazowsze bez Warszawy straci te 3 mld euro i to będzie oznaczało również utratę możliwości finansowania wielu ważnych zadań przez takie uczelnie jak PWSZ w Płocku – podkreślił.

Mazowsze zostanie podzielone. Bruksela wyraziła zgodę

Najbogatszy polski region został podzielony – w sensie statystycznym – na dwie części. Dzięki temu Mazowsze będzie miało szansę na otrzymanie...

zobacz więcej

Mazowsze na potrzeby unijnych statystyk jest od 1 stycznia 2018 r. traktowane jako dwa obszary: stołeczny - metropolitalny oraz regionalny, przy czym obszar stołeczny obejmuje Warszawę i dziewięć sąsiadujących z nią powiatów, a obszar regionalny – pozostałą część województwa.

Jak informował na początku 2018 r. urząd marszałkowski województwa, „zabieg statystyczny, jaki objął Mazowsze”, w połączeniu z dobrze stworzonym programem operacyjnym pozwoli zmniejszyć bardzo duże, w porównaniu z innymi województwami, wewnętrzne zróżnicowanie województwa pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i zamożności.

„Warunkiem jest właśnie dobre dopasowanie podziału środków unijnych do tych dwóch części Mazowsza” – argumentował wówczas urząd marszałkowski, dodając m.in., że „nowy podział statystyczny - przy założeniu dotychczasowych zasad alokacji - pozwoli lepiej dopasować środki unijne dla poszczególnych obszarów”.

Mazowsze jest jednym z 10 najbardziej zaludnionych i najsilniejszych gospodarczo regionów Unii Europejskiej; przekracza potencjał demograficzny i gospodarczy ponad połowy państw członkowskich.

źródło:

Zobacz więcej