Hibernujące chomiki pomagają zrozumieć chorobę Alzheimera

Sposób, w jaki chomiki syryjskie wychodzą z hibernacji, może dostarczyć cennych wskazówek (fot. Victoria Belanger / Barcroft Media / Getty Images)

Sposób, w jaki chomiki syryjskie wychodzą z hibernacji, może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących skuteczniejszych metod leczenia choroby Alzheimera – wynika z nowego badania.

Lęki, problemy emocjonalne. Katastrofalne skutki picia w młodym wieku

Upijanie się w latach młodzieńczych uszkadza ciało migdałowate, które bierze udział w przetwarzaniu emocji. Skutkiem mogą być problemy emocjonalne,...

zobacz więcej

Chomiki syryjskie to pochodzące z Azji złociste gryzonie, często hodowane jako zwierzęta domowe. Zimno oraz ciemność mogą powodować, że przechodzą one w stan hibernacji. Epizody hibernacji trwają najczęściej przez 3-4 dni i przeplatane są krótkimi okresami aktywności.

Jak wyjaśniają autorzy badania z CEU San Pablo University w Madrycie, kiedy chomiki i inne małe ssaki zapadają w hibernację, w ich mózgach zachodzą zmiany strukturalne i metaboliczne – konieczne, aby pomóc neuronom przetrwać w niskich temperaturach. Kluczowym elementem tego procesu wydaje się być fosforylacja białka tau, które jest także silnie związane z rozwojem choroby Alzheimera.

– W mózgach hibernujących zwierząt fosforylowane tau mogą tworzyć splątane struktury, podobne do tych obserwowanych u pacjentów z alzheimerem – mówi dr Coral Barbas, główna autorka badania. „Jednak struktury te zanikają, a fosforylacja tau jest szybko i całkowicie odwracana, gdy tylko hibernujące zwierzę się budzi”.

Wraz z kolegami dr Barbas postanowiła sprawdzić, czy odkrycie mechanizmu, za pomocą którego hibernujące mózgi chomików usuwają splątane białka, mogłoby pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby Alzheimera.

Zwierzęta mogą radzić sobie z arytmetyką nie gorzej od przedszkolaków

Pracowita pszczoła wykorzystuje proste symbole dla niezbędnego jej życiowo dodawania i odejmowania. Jeśli chodzi o arytmetykę, poradziłaby sobie w...

zobacz więcej

Naukowcy wykorzystali spektrometrię mas do analizy zmian metabolicznych zachodzących w mózgach chomików syryjskich przed (grupa kontrolna), podczas oraz po hibernacji (grupy badawcze). Okazało się, że łącznie w wyniku hibernacji zmieniło się 337 różnych związków w mózgach zwierząt, były to m.in. aminokwasy, endokannabinoidy i krioprotektanty mózgowe.

Co ważne, u zwierząt hibernujących – w porównaniu do tych, które niedawno się obudziły – wykryto znacznie więcej ceramidów długołańcuchowych. Zdaniem badaczy, być może to właśnie te związki pomagają zapobiegać oksydatywnemu uszkodzeniu mózgu w czasie hibernacji.

– Największą zmianę zauważyliśmy dla kwasu fosfatydowego; było go około 5-krotnie więcej u zwierząt z grupy badawczej w porównaniu z chomikami kontrolnymi. To bardzo istotne, bo wiemy, że kwas fosfatydowy aktywuje enzym fosforylujący białko tau – wyjaśnia dr Barbas.

Zdaniem autorów badania, chomiki syryjskie są doskonałym modelem do badania substancji, które mogłyby pomóc w ochronie neuronów u osób zagrożonych chorobą Alzheimera.

źródło:

Zobacz więcej