RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kaczyński: Jeśli od kogoś się dużo w polityce nauczyłem, to właśnie od Jana Olszewskiego

– Jeżeli od kogoś się bardzo dużo w polityce nauczyłem, to właśnie od Jana Olszewskiego, a znaliśmy się przeszło 40 lat – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wspominając zmarłego byłego premiera. Dodał również, że Olszewski „był niedoceniany, bo nie był w głównym nurcie”.

Jacek Kurski o Janie Olszewskim: Wielki Polak, wspaniały człowiek

– Jedna z najpiękniejszych postaci, jakie było mi dane w życiu spotkać. Wielki Polak, wspaniały człowiek – powiedział o zmarłym w piątek byłym...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński stwierdził, że Jan Olszewski był „człowiekiem o wymiarze męża stanu, człowiekiem, który patrzy na rzeczywistość w sposób dalekowzroczny, człowiekiem, który widzi to, czego inni nie widzą”.

– Był człowiekiem bardzo inteligentnym i jednocześnie doskonale poinformowanym, znającym rzeczywistość polską i międzynarodową, celnie ją oceniającym – powiedział.

– Jeżeli od kogoś się bardzo dużo w polityce nauczyłem, to właśnie od Jana Olszewskiego, a znaliśmy się przeszło 40 lat. Ta śmierć jest i dla mnie osobistym ciosem, odejściem kogoś, kto był w moim życiu bardzo ważny – podkreślił prezes PiS.

Jak dodał, Olszewski „był niedoceniany, bo nie był w głównym nurcie”.

– Gdyby zdecydował się na jakiś choćby element oportunizmu po 1989 r., to przecież noszono by go na rękach, a tak to go okładano kijami, chociaż tworzył taki dystans, który powodował, że to nie było tak intensywne jak w wypadku innych. Był ignorowany, atakowany przez środowiska, które decydowały i chciały utrzymywać Polskę w takim stanie, którego on nie akceptował. Był ich wrogiem i oni sobie z tego zdawali sprawę, że to bardzo niebezpieczny wróg – zwrócił uwagę Kaczyński.

Prezes PiS ocenił również rząd Jana Olszewskiego.

– Ten rząd musiał upaść, ale to nie zmienia faktu, że bardzo wiele zdziałał. To był bardzo ważny moment w polskiej historii. Myśmy mogli popaść w stały związek z Rosją poprzez umowę o bazach. W tym kierunku szedł Lech Wałęsa, i to był kierunek przemyślany, związany z planami zbudowania ustroju, który już nie miałby nic wspólnego z demokracją – powiedział.

Zaznaczył, że rząd Olszewskiego „był takim momentem światła, słońca nad Polską – krótkim, ale niesłychanie ważnym”.


Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, założycielem i przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej