RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jacek Kurski o Janie Olszewskim: Wielki Polak, wspaniały człowiek

– Jedna z najpiękniejszych postaci, jakie było mi dane w życiu spotkać. Wielki Polak, wspaniały człowiek – powiedział o zmarłym w piątek byłym premierze Janie Olszewskim prezes TVP Jacek Kurski.

„Był wielkim państwowcem” Prezydent i premier o Janie Olszewskim

Jan Olszewski był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili; zawsze był gotów służyć swoją życzliwością, radą i niezwykłym...

zobacz więcej

W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski, były premier, opozycjonista w czasach PRL i założyciel i przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski. Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był też pełnomocnikiem rodziny duchownego.

Prezes TVP Jacek Kurski powiedział na antenie TVP Info, że Jan Olszewski był „jedną z najpiękniejszych postaci”, jakie było mu dane w życiu spotkać.

– Wielki Polak, wspaniały człowiek. Swoisty książę opozycji demokratycznej. Odważny obrońca w procesach politycznych w PRL-u, w latach 60. i 70. – wspominał Jacek Kurski.

Prezes Telewizji Polskiej przypomniał także, że Jan Olszewski był sygnatariuszem Listu 59, w ramach sprzeciwu pod zmianami konstytucji, które wprost podporządkowywały PRL Związkowi Radzieckiemu.

– Miał swój ważny udział w konstruowaniu statutu i rejestracji „Solidarności”. To był autentyczny człowiek „Solidarności” – dodał.

– Charakteryzował się dużą wrażliwością społeczną. Pomimo że należał do elity intelektualnej, robotnicy czuli w nim szczerość, autentyzm, wiarygodność w czystej postaci – zauważył.

Jacek Kurski podkreślił, że były premier jest osobą, która zaprosiła go do polityki. – W związku z czym mam wobec niego szczególny dług wdzięczności – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej