RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jan Żaryn: Premier Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków

Senator Jan Żaryn (fot. PAP/Leszek Szymański)
Senator Jan Żaryn (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Jan Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków, to także wybitny adwokat – podkreślił historyk senator PiS Jan Żaryn. Był przede wszystkim demokratą i to powinno być dzisiaj podkreślane – zaznaczył Żaryn.

„Był wielkim państwowcem” Prezydent i premier o Janie Olszewskim

Jan Olszewski był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili; zawsze był gotów służyć swoją życzliwością, radą i niezwykłym...

zobacz więcej

Żaryn został zapytany przez dziennikarzy w Senacie o postać byłego premiera. – Jan Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków, to także wybitny adwokat, osoba życia publicznego – mówił.

– Wydaje mi się, że był wychowany jeszcze w tej tradycji Polski niepodległej, Polski odrodzonej po 1918 r. Dzięki temu przeniósł na swój życiorys cały zestaw wartości, który towarzyszył ojcom niepodległości – zauważył senator.

– On sam jawi mi się jako polityk przede wszystkim o wrażliwości lewicowo-centrowej, takiej socjalistycznej, ale tego socjalizmu niepodległościowego, którego był w jakiejś mierze dziedzicem – podkreślił Żaryn.

– Bez wątpienia z tym dorobkiem, jaki posiada, mógł w 1992 r. nie tylko zostać premierem pierwszego rządu autentycznie niekomunistycznego w Polsce, ale jeszcze próbować przeprowadzić nas ku faktycznej demokracji, bo wydaje mi się, że Jan Olszewski był przede wszystkim demokratą i to powinno być dzisiaj podkreślane – mówił.

Walczył z komunizmem, chciał wolnej Polski. Droga Jana Olszewskiego [WIDEO]

W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski, były premier, opozycjonista w czasach PRL i założyciel i przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski. Występował jako...

zobacz więcej

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-92, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego; w 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 r. podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej