RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

„Był wielkim państwowcem” Prezydent i premier o Janie Olszewskim

Jan Olszewski był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili; zawsze był gotów służyć swoją życzliwością, radą i niezwykłym doświadczeniem – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Były premier Jan Olszewski nie żyje

Były premier Polski Jan Olszewski nie żyje. Polityk odszedł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. Nie...

zobacz więcej

– Jan Olszewski był wielkim premierem, bo walczył o prawdziwie suwerenną i niepodległą Polskę; jego – rząd chciał dokonać wielkiej zmiany, wielkiego dopełnienia walki o naszą wolność – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– To niezwykły zaszczyt, kiedyś, przed laty poznania pana premiera, kiedy przyszedłem do kancelarii pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego i mogłem spotkać się z tą legendą – najpierw walki o sprawy opozycji w Polsce, bo przecież to słynny obrońca, wielki prawnik, adwokat, który bronił w najtrudniejszych czasach ludzi opozycji przed represjami komunistycznymi, a potem był tym pierwszym prawdziwie – nie tylko w sensie własnej osoby, ale także i rządu – niekomunistycznym premierem, bo przecież w rządzie Jana Olszewskiego już żadnych komunistów nie było. To był ten rząd, który chciał dokonać wielkiej zmiany, tego wielkiego dopełnienia walki o naszą wolność – wspominał Andrzej Duda.

– Mówiliśmy ostatnio o sprawach okrągłego stołu i ja powtórzę za Lechem Kaczyńskim - okrągły stół był ważny i na pewno dobrze, że miał miejsce, bo on rozpoczął pewną zmianę, ale trzeba było zaraz po wyborach 4 czerwca 1989 r. zostawić na boku porozumienia okrągłego stołu, bo przez wolę Polaków i przez to, co pokazali w wyborach 4 czerwca to, co ustalono przy okrągłym stole okazało się nieaktualne. Polacy nie chcieli żadnego kompromisu z komunistami, Polacy po prostu chcieli zmiany ustroju i trzeba było tę zmianę ustroju twardo dokonać – podkreślił prezydent.Nie żyje były premier Jan Olszewski

„Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną”

Premier Mateusz Morawiecki o Janie Olszewskim: „Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną, udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie; Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„Wielki człowiek i prawdziwy patriota”

Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy – tymi słowami marszałek Sejmu Marek Kuchciński pożegnał zmarłego w piątek byłego premiera.

„Z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał, że Jan Olszewski był wyjątkowym człowiekiem i politykiem.

„Z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci” – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

„Jan Olszewski zawsze stał po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi”

„Jan Olszewski był wielkim patriotą, wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci” – napisała na Twitterze b. premier Beata Szydło.

„Zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny”

„Zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny i wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka” – napisała minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa po informacji o śmierci b. premiera Jana Olszewskiego.

źródło:
Zobacz więcej