Synoptycy nie mają złudzeń. To będzie najcieplejsza dekada w historii

Kolejne pięć lat będzie najprawdopodobniej jeszcze cieplejszych (fot. REUTERS/Luke MacGregor)

Brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała nową prognozę do 2023 r. Wynika z niej, że średnie roczne temperatury na świecie w tym okresie będą przekraczały wartość 1 st. Celsjusza ponad poziom przedindustrialny.

Klimat w Polsce się zmienia. Ekstremalnie ciepłe lata, deszczowe zimy

– Czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu...

zobacz więcej

Jeśli te prognozy się potwierdzą, znajdujemy się w najcieplejszej dekadzie, od 2014 do 2023 r., w historii pomiarów, czytamy w raporcie. Dane o średnich rocznych temperaturach na świecie są zbierane od 1850 r.

Najcieplejszym rokiem w historii pozostaje 2016. „2015 był pierwszym rokiem, gdy średnie roczne temperatury na świecie sięgnęły 1 st. C ponad poziom przedindustrialny, a kolejne trzy lata wykazały zbliżone wartości” – przypomina prof. Adam Scaife, szef prognoz długoterminowych w Met Office.

Kolejne pięć lat będzie najprawdopodobniej jeszcze cieplejszych, uważa naukowiec.

Jak ostrzegają autorzy raportu, rośnie ryzyko, że w najbliższym pięcioleciu, wskutek połączonych efektów globalnego ocieplenia i zjawiska El Nino, po raz pierwszy „na chwilę” zostanie przekroczona granica 1,5 st. C ponad średnią z epoki przedprzemysłowej.

– Istnieje 10-procentowe prawdopodobieństwo, że co najmniej w jednym roku w okresie od 2019 do 2023 r. średnie temperatury tymczasowo przekroczą próg 1,5 st. – mówi dr Doug Smith z Met Office.

O klimacie w Katowicach, czyli COP24

zobacz więcej

Naukowcy podkreślają, że chwilowe przekroczenie poziomu 1,5 st. C nie jest równoznaczne z długoterminowym ociepleniem światowego klimatu o 1,5 st. – wartości granicznej ocieplenia, ustalonej w Porozumieniu Paryskim.

Ich zdaniem jednak samo pojawienie się takiej opcji po raz pierwszy w długoterminowej prognozie może być powodem do niepokoju, szczególnie dla regionów mocno dotykanych skutkami pogody związanej z El Nino, jak zachodnia Australia, południe i zachód Afryki czy monsunowa część Indii.

W następnym pięcioleciu ocieplenie ma postępować niemal całym świecie, przewidują meteorolodzy – zwłaszcza na wysokich północnych szerokościach geograficznych, z dużym naciskiem na Arktykę.

Publikacja Met Office jest też kolejną plasującą rok 2018 na czwartym miejscu wśród najcieplejszych lat w historii, o średniej globalnej temperaturze na poziomie 0,9 st. powyżej poziomu przedindustrialnego.

Potwierdza to ustalenia zawarte w innych raportach opublikowanych w lutym przez agencje amerykańskie oraz Światową Organizację Meteorologiczną.

źródło:

Zobacz więcej