Koniec przerwy zimowej. Lotto Ekstraklasa powraca

W obecnym sezonie, podobnie jak w poprzednim, obowiązuje system 37 kolejek bez podziału punktów po fazie zasadniczej (fot. PAP/Jan Karwowski)

Piłkarze ekstraklasy po zimowej przerwie, w czasie której sporo się działo, wznawiają rozgrywki. Ciekawie powinno być już w piątkowych meczach. Trzeci Lech Poznań podejmie Zagłębie Lubin, a czwarta Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Błaszczykowski wraca do Wisły Kraków. Szlachetny gest reprezentanta Polski

Jakub Błaszczykowski został już piłkarzem Wisły Kraków i po ponad 11 latach znowu wystąpi na boiskach ekstraklasy. Informację o podpisaniu...

zobacz więcej

Zimowa przerwa, trwająca tylko 47 dni, była najkrótsza w historii Ekstraklasy. Minęła pod znakiem zawirowań w Wiśle Kraków i licznych transferów czołowych polskich ligowców do zagranicznych klubów.

„Biała Gwiazda” z powodu kłopotów finansowo-organizacyjnych miała w styczniu zawieszoną licencję na grę w Ekstraklasie. Ostatecznie jednak, dzięki pomocy wielu ludzi i udzielonym pożyczkom, klub wychodzi na prostą. Odzyskał licencję, a teraz dodatkowo budżet zasilą pieniądze ze sprzedaży akcji piłkarskiej spółki (za pośrednictwem platformy udziałowego finansowania społecznościowego).

Wisła zimą straciła siedmiu czołowych piłkarzy, ale wzmocnili ją m.in. doświadczeni Jakub Błaszczykowski (m.in. dzięki niemu klub odzyskał licencję) i Sławomir Peszko. Po 20 kolejkach, bo tyle rozegrano latem i jesienią, drużyna zajmuje ósme miejsce z dorobkiem 29 punktów. W poniedziałek zagra z przedostatnim w tabeli Górnikiem w Zabrzu.

W cieniu kłopotów Wisły miały miejsce inne wydarzenia. Przede wszystkim exodus polskich ligowców do zagranicznych klubów, często reprezentantów dorosłej lub młodzieżowej kadry.

Z Górnika Zabrze do Fiorentiny. Kolejny Polak w Serie A

Fiorentina poinformowała oficjalnie, że pozyskała piłkarza młodzieżowej reprezentacji Polski Szymona Żurkowskiego. Do końca obecnego sezonu...

zobacz więcej

Zagraniczny kierunek obrali m.in. Damian Szymański (Achmat Grozny), Michał Pazdan (SK Ankaragucu), Przemysław Frankowski (Chicago Fire), Karol Świderski (PAOK Saloniki), Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty), Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen), Sebastian Walukiewicz (Cagliari), Szymon Żurkowski (Fiorentina) i Filip Jagiełło (Genoa CFC), ale trzej ostatni wiosnę spędzą jeszcze w polskiej ekstraklasie.

Liderem po 20 kolejkach jest Lechia Gdańsk. Ma 42 punkty i wyprzedza o trzy broniącą tytułu Legię Warszawa, a o dziewięć Lecha i Jagiellonię.

W obecnym sezonie, podobnie jak w poprzednim, obowiązuje system 37 kolejek bez podziału punktów po fazie zasadniczej. Po 30 kolejkach – w połowie kwietnia – drużyny utworzą grupy mistrzowską i spadkową, a następnie rozegrają jeszcze po siedem meczów.

Piłkarze ekstraklasy zakończą rozgrywki 18-19 maja. Tak szybki termin wynika z zaplanowanych na przełom maja i czerwca w Polsce mistrzostw świata do lat 20.

Program 21. kolejki ekstraklasy:
Miedź Legnica - Jagiellonia Białystok (8 lutego, godz. 18.00)
Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin (8 lutego, godz. 20.30)
Śląsk Wrocław - Zagłębie Sosnowiec (9 lutego, godz. 15.30)
Cracovia - Piast Gliwice (9 lutego, godz. 18.00)
Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin (9 lutego, godz. 20.30)
Arka Gdynia - Korona Kielce (10 lutego, godz. 15.30)
Wisła Płock - Legia Warszawa (10 lutego, godz. 18.00)
Górnik Zabrze - Wisła Kraków (11 lutego, godz. 18.00)

źródło:

Zobacz więcej