Najniższy deficyt budżetowy w historii. Teoria Rostowskiego legła w gruzach

Jan Vincent Rostowski, minister finansów za rządów PO-PSL (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetu państwa za 2018 r. wyniósł 10,4 mld zł. To najlepszy wynik finansowy w historii Polski. Jednym z głównych czynników, który wpłynął na tak niski deficyt były rekordowe wpływy z podatku VAT. – Na te obietnice, które złożył PiS, pieniędzy po prostu nie ma – mówił w 2015 r. ówczesny minister finansów Jan Vincent Rostowski.

Minister finansów: Deficyt za 2018 r. 10,4 mld zł

– 10 mld 400 mln zł wyniósł w 2018 r. deficyt budżetowy – poinformowała w radiowej Jedynce minister finansów Teresa Czerwińska.

zobacz więcej

– To najniższy deficyt budżetowy od 1998 roku (kiedy rozpoczęły się pomiary), o 14,9 mld zł niższy niż w roku ubiegłym. Wynik ten jest efektem przestrzegania dyscypliny budżetowej, dobrej koniunktury gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy, zarówno pod względem wzrostu zatrudnienia jak i płac, która pozytywnie wpłynęła na dochody budżetu państwa – poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

Jak dodała minister, głównymi czynnikami, ważącymi na tak dobrym wyniku gospodarczym Polski są wyższe wpływy do budżetu z podatków, m.in. dzięki większym wpływom z VAT – ponad 18 mld więcej niż w 2017 r.

Kiedy w 2015 r. Platforma Obywatelska odchodziła od władzy, wówczas deficyt budżetowy był cztery razy większy – wynosił 42 mld zł. Jak przypomnieli internauci, wówczas rząd nie prowadził podobnej jak dziś polityki socjalnej. Chodzi m.in. o program 500 plus, wyprawki szkolne dla uczniów i specjalne renty socjalne.

Z kolei ówczesny minister finansów Jan Vincent Rostowski z PO mówił w trakcie kampanii przed wyborami do parlamentu, że na obietnice socjalne, które wprowadził PiS „pieniędzy po prostu nie ma”. – I nie będzie do końca tej kadencji – ostrzegał wtedy Rostowski.

źródło:
Zobacz więcej