
Prezydent Andrzej Duda nadał Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – podała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Twórca komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka odebrał odznaczenie z rąk prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego.
Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel – autor komiksów o Tytusie, odwiedził w piątek Pałac Prezydencki – poinformowała na Twitterze...
zobacz więcej
„Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Papcia Chmiela! Autor Tytusa Romka i A’Tomka, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, H. J. Chmielewski odebrał medal osobiście w swojej pracowni. Medal wręczył Minister Wojciech Kolarski” – czytamy we wpisie.
Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie), znany jako Papcio Chmiel, jest grafikiem, rysownikiem i publicystą. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie powstania warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty „Garłuch”.
Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”. W latach 1950-56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom zawodowy artysty plastyka.
Najsłynniejszy polski twórca komiksów, Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, 7 czerwca kończy 95 lat. Grafik, rysownik i publicysta podbił...
zobacz więcej
W 1966 r. ukazało się pierwsze albumowe wydanie komiksu pt. „Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem”. Następnie w formie książkowej opublikowano m.in. komiksy: „Tytus otrzymuje prawko jazdy”, „Tytus w kosmosie”, „Tytus żołnierzem” i „Tytus na Dzikim Zachodzie”. W sumie ukazało się ponad 40 ksiąg przygód „Tytusa Romka i A'Tomka”.
Na podstawie komiksów Chmielewskiego powstały m.in. pełnometrażowy film animowany pt. „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” oraz gra komputerowa pt. „Tytus, Romek i A'Tomek – Armia zbuntowanych robotów”.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczane są osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Wyróżnienie zostaje nadane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Odznaczenie może zostać przyznane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal mogą otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, a także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.