Przełomowy rok polskiej służby zdrowia. E-zdrowie nabiera tempa

Aktualnie trwa włączanie do systemu e-zdrowie wszystkich gabinetów (fot. Pexels)

To będzie przełomowy rok pod względem cyfryzacji polskiej służby zdrowia. O rynek walczą już firmy prywatne – donosi „Rzeczpospolita”.

E-papieros eksplodował i zabił 24-letniego mężczyznę

Na skutek eksplozji baterii w e-papierosie zginął 24-letni Teksańczyk William Brown. To drugi tak tragiczny przypadek w USA, ale podobnych wypadków...

zobacz więcej

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, „Asseco Poland w piątek ogłosi nową usługę: aplikację na smartfony skierowaną do pacjentów”. „Ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jednostki medyczne miały narzędzia upraszczające wzajemną wymianę informacji” – podkreśla w rozmowie z gazetą Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland.

„Rozwój aplikacji mobilnych i telemedycyny wpisuje się w scenariusz cyfryzacji polskiej służby zdrowia” – zaznacza gazeta.

„Plany Ministerstwa Zdrowia na 2019 r. są bardzo ambitne: pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta i przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej” – wymienia w rozmowie z „Rz” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

Dodaje, że „aktualnie trwa włączanie do systemu e-zdrowie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć”. „Na cyfryzację usług medycznych stawia cała Unia Europejska. Tylko do 2020 r. Polska otrzyma w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych niemal 13 mld zł na działania związane z ochroną zdrowia Polaków, w tym na rozwój infrastruktury i telemedycyny” – pisze „Rzeczpospolita”.

źródło:

Zobacz więcej