SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

ONZ: Arabia Saudyjska odpowiada za śmierć Chaszodżdżiego

Rijad zaprzecza, by książę Muhammad miał jakikolwiek udział w zabójstwie (fot. Isa Terli/Anadolu Agency/Getty Images)
Rijad zaprzecza, by książę Muhammad miał jakikolwiek udział w zabójstwie (fot. Isa Terli/Anadolu Agency/Getty Images)

Oenzetowskie śledztwo ws. zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego pokazuje, że był on „ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze Arabii Saudyjskiej” – poinformowała w czwartek przedstawicielka ONZ.

Turcja: Szef MSZ postuluje o międzynarodowe śledztwo ws. śmierci Chaszodżdżiego

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavasuglu opowiedział się w czwartek za przeprowadzeniem międzynarodowego śledztwa ws. zabójstwa...

zobacz więcej

– Oparty na domniemaniu faktycznym dowód uzyskany podczas mojej misji w Turcji pokazuje, że pan Chaszodżdżi był ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego prze władze Arabii Saudyjskiej – powiedziała w oświadczeniu specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Agnes Callamard.

W czerwcu Callamard planuje przedstawić Radzie Praw Człowieka ONZ raport w tej sprawie.

Saudyjskie władze „w sposób poważny podkopywały” i opóźniały wysiłki Turcji mające na celu zbadanie miejsca zbrodni w saudyjskim konsulacie w Stambule przez trzynaście dni w październiku zeszłego roku – dodała śledcza. – Tureckim śledczym nie zapewniono dość czasu ani nie umożliwiono wystarczającego dostępu, żeby profesjonalnie i skutecznie zbadali miejsce zbrodni i dokonali przeszukania, co jest wymagane przez międzynarodowe standardy dochodzenia – wskazała.

Callamard, zdająca w Genewie relację z trwającej tydzień misji w Turcji, powiedziała, że jej zespół miał dostęp do części „groźnego i makabrycznego materiału audio” o zabójstwie Chaszodżdżiego, uzyskanego od tureckiej agencji wywiadowczej.

Tytuł człowieka roku dla Chaszodżdżiego. „Time” wyróżnił zabitych dziennikarzy

Tygodnik „Time” ogłosił, że tytuł człowieka roku 2018 przyznał zamordowanym, więzionym i szykanowanym dziennikarzom. Szczególnie redakcja wyróżniła...

zobacz więcej

Śledcza powiedziała, że zwróciła się z prośbą o oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej. Dodała, że ma „poważne obawy” co do uczciwości postępowania prowadzonego wobec 11 osób, które zostały oskarżone w związku ze sprawą zabójstwa Chaszodżdżiego. Saudyjska prokuratura domaga się kary śmierci dla pięciu z 11 oskarżonych.

Amerykańskie agencje wywiadowcze oraz władze Turcji uważają, że saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman zlecił przeprowadzenie operacji mającej na celu zabicie Chaszodżdżiego, i twierdzą, że ciało dziennikarza zostało rozczłonkowane i przeniesione w nieznane miejsce. Senat USA przyjął rezolucję, w której uznał księcia Muhammada za odpowiedzialnego za tę śmierć.

Rijad zaprzecza, by książę Muhammad miał jakikolwiek udział w zabójstwie. Saudyjskie władze utrzymują, że operacja, w wyniku której zamordowano dziennikarza, przeprowadzona została poza kontrolą państwa; nadzorowana była przez dwóch urzędników, których później zwolniono ze stanowisk.

źródło:

Zobacz więcej