Przez Atlantyk w trzy godziny? Boeing inwestuje w obiecujący projekt

AS2 ma wejść do służby w 2025 roku (fot. mat.pras.)

Nawet 1671 km/godz., znacznie powyżej prędkości dźwięku, ma osiągać samolot zaprojektowany przez amerykańską firmę Aerion. Dzieło inżynierów ma coraz większą szansę wejścia w życie, w projekt zamierza zainwestować bowiem Boeing.

Chiński konkurent Boeinga i Airbusa wzbił się pierwszy raz w powietrze

Trzeci prototyp wyprodukowanego w Chinach samolotu pasażerskiego C919 pomyślnie przeszedł pierwsze testy – informują chińskie media. Maszyna ma być...

zobacz więcej

Sam segment pasażerskich samolotów ponaddźwiękowych w ostatnich latach jest w zastoju po katastrofie i wycofaniu maszyn typu Concorde w 2003 roku. Producenci nie chcą ryzykować w tej dziedzinie rozwoju lotnictwa.

Rękawice podjęła firma Aerion, która pracuje nad odrzutowcem AS2, który będzie mógł zabrać na pokład 12 pasażerów. Ma latać z prędkością nawet 1,4 macha przy użyciu silnika GE, zaś zaawansowana konstrukcja kadłuba ma znacznie zredukować boom dźwiękowy.

Zgodnie z planem AS2 ma pokonać dystans z Londynu do Nowego Jorku w 3 godziny. Obecnie rekord pasażerskich samolotów poddźwiękowych na tej trasie to czas 5 godzin i 9 minut osiągnięty przez samolot Boeing 787 Dreamliner norweskiego taniego przewoźnika Norwegian.

W firmę Aerion za zainwestować „znaczne” środki Boeing. Koncern ma też zapewnić specjalistom z Aerion wsparcie swojego zaplecza inżynieryjnego, produkcyjnego i testowego w celu stworzenia naddźwiękowego odrzutowca. Samolot ma zostać oblatany w 2023 roku i dwa lata później ma wejść do produkcji. Szacuje się, że egzemplarz będzie kosztował 120 mln dolarów.

źródło:
Zobacz więcej