RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biedroń: Ja zostanę premierem, a Schetyna wicepremierem i szefem MSWiA. Niech mi kibicuje

„Gdy odsuniemy PiS od władzy, a ja zostanę premierem, będziemy dumni z Polski” – zapewnia Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– Ja zostanę szefem rządu, a Schetyna wicepremierem i szefem MSWiA. Premierem powinien być ktoś, kto budzi zaufanie Polek i Polaków. A Schetyna jest na szarym końcu, jeśli idzie o zaufanie. On powinien mi kibicować! – tak Robert Biedroń kreśli swoje plany polityczne na 2019 r.

Partia Biedronia może nie uzyskać subwencji. Nie ma jasności co do źródeł jej finansowania

Sklep Roberta Biedronia promuje jego politykę. A to może być dla PKW podstawą do odrzucenia sprawozdania finansowego partii, co oznacza utratę...

zobacz więcej

– Celem Wiosny jest zmienić Polskę tak, byśmy mogli być z niej dumni, w której dobrze będzie się żyć i w której każdy będzie mógł realizować swój potencjał. Aby tę zmianę rozpocząć, musimy osiągnąć dwie rzeczy. Po pierwsze, odsunąć PiS od władzy, a po drugie, stworzyć rząd, na czele którego stanę ja – wyjaśnia były prezydent Słupska.

Jego zdaniem tylko silna pozycja jego partii gwarantuje stabilną koalicję, w skład której może wejść PO – i stawia szefowi tej ostatniej warunki: zgoda na ideologię „świeckiego państwa”, odejście od węgla i „przyjęcie pakietu praw kobiet, łącznie z prawem do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia”.

Zdaniem szefa Wiosny sondaż Millward Brown dla „Faktów” TVN, w którym jego partia otrzymała aż 14 proc., to dowód, że „wzmacniamy blok demokratyczny i wspólnie odsuwamy PiS od władzy”. – Zaledwie trzy dni od naszej konwencji i 14 procent! To dopiero początek – cieszy się Biedroń.

Socjolog polityki Marcin Palade w kontekście tego sondażu zwrócił uwagę na różnicę między debiutem sondażowym dla „Faktów” TVN a wynikami wyborczymi Europy Plus, w skład której wchodził Twój Ruch (wcześniej Ruch Palikota).

Lider Wiosny był wcześniej posłem Twojego Ruchu. W strukturach organizacji Janusza Palikota pracowało też wielu obecnych członków partii Biedronia, zaś sam Palikot wspiera tę ostatnią finansowo.

źródło:
Zobacz więcej