RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biedroń: Ja zostanę premierem, a Schetyna wicepremierem i szefem MSWiA. Niech mi kibicuje

„Gdy odsuniemy PiS od władzy, a ja zostanę premierem, będziemy dumni z Polski” – zapewnia Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
„Gdy odsuniemy PiS od władzy, a ja zostanę premierem, będziemy dumni z Polski” – zapewnia Robert Biedroń (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– Ja zostanę szefem rządu, a Schetyna wicepremierem i szefem MSWiA. Premierem powinien być ktoś, kto budzi zaufanie Polek i Polaków. A Schetyna jest na szarym końcu, jeśli idzie o zaufanie. On powinien mi kibicować! – tak Robert Biedroń kreśli swoje plany polityczne na 2019 r.

Partia Biedronia może nie uzyskać subwencji. Nie ma jasności co do źródeł jej finansowania

Sklep Roberta Biedronia promuje jego politykę. A to może być dla PKW podstawą do odrzucenia sprawozdania finansowego partii, co oznacza utratę...

zobacz więcej

– Celem Wiosny jest zmienić Polskę tak, byśmy mogli być z niej dumni, w której dobrze będzie się żyć i w której każdy będzie mógł realizować swój potencjał. Aby tę zmianę rozpocząć, musimy osiągnąć dwie rzeczy. Po pierwsze, odsunąć PiS od władzy, a po drugie, stworzyć rząd, na czele którego stanę ja – wyjaśnia były prezydent Słupska.

Jego zdaniem tylko silna pozycja jego partii gwarantuje stabilną koalicję, w skład której może wejść PO – i stawia szefowi tej ostatniej warunki: zgoda na ideologię „świeckiego państwa”, odejście od węgla i „przyjęcie pakietu praw kobiet, łącznie z prawem do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia”.

Zdaniem szefa Wiosny sondaż Millward Brown dla „Faktów” TVN, w którym jego partia otrzymała aż 14 proc., to dowód, że „wzmacniamy blok demokratyczny i wspólnie odsuwamy PiS od władzy”. – Zaledwie trzy dni od naszej konwencji i 14 procent! To dopiero początek – cieszy się Biedroń.

Socjolog polityki Marcin Palade w kontekście tego sondażu zwrócił uwagę na różnicę między debiutem sondażowym dla „Faktów” TVN a wynikami wyborczymi Europy Plus, w skład której wchodził Twój Ruch (wcześniej Ruch Palikota).

Lider Wiosny był wcześniej posłem Twojego Ruchu. W strukturach organizacji Janusza Palikota pracowało też wielu obecnych członków partii Biedronia, zaś sam Palikot wspiera tę ostatnią finansowo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej