RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jaruzelski wywierał wpływ na nominacje generalskie jeszcze w latach dwutysięcznych”

– Niedawne publikacje prof. Cenckiewicza pokazały, że gen. Jaruzelski, który w III RP nie pełnił żadnego urzędu, wywierał wpływ na politykę kadrową w zakresie nominacji generalskich jeszcze w latach dwutysięcznych – powiedział w programie „O co chodzi” w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz. Jak dodał prof. Andrzej Dudek, „z najmniejszą możliwą skalą zmian mieliśmy do czynienia w sądownictwie”.

Gontarczyk o Okrągłym Stole: Może byłoby lepiej, gdyby go w ogóle nie było

Gdyby nie było rozmów Okrągłego Stołu, system skończyłby się dużo szybciej, dużo bardziej gwałtownie i byłoby mniej jego negatywnych skutków –...

zobacz więcej

Goście programu „O co chodzi” dyskutowali o znaczeniu Okrągłego Stołu dla najnowszej historii Polski.

Jak powiedział Zybertowicz, pierwsze lata III RP pokazały, że odchodząc na zaplecze, komuniści zachowali sieci wpływów, które kontrolowały i ograniczały proces demokratyczny. Jego zdaniem wyniki wyborów 4 czerwca 1989 r. zaskoczyły komunistów, co nie zmienia faktu zawarcia układu pomiędzy PZPR a częścią opozycji.

– Nie ma wątpliwości, że Polska przechodziła od komunizmu do demokracji w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny, a istotą procesu ewolucyjnego jest to, że dużo starego zostaje w tym nowym – powiedział Antoni Dudek.

– Zgadzam się, że jeśli chodzi o sądownictwo, mieliśmy do czynienia z najmniejszą możliwą skalą zmian – dodał historyk.

źródło:
Zobacz więcej