Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Faktura dla Srebrnej z pirackiego oprogramowania? „Firma Nuneaton nie jest klientem Comarch”

Ze skanu dokumentu zamieszczonego w czwartek w „Gazecie Wyborczej” wynika, że firma Nuneaton wystawiła fakturę spółce Srebrna, korzystając z oprogramowania Comarch ERP Optima. PAP dowiedziała się, że Nuneaton nie posiada i nie posiadał licencji na korzystanie z tego oprogramowania.

Spółka Srebrna: Opublikowana przez media faktura nie została doręczona firmie

Ze skanu dokumentu zamieszczonego w czwartek w „Gazecie Wyborczej” wynika, że firma Nuneaton wystawiła fakturę spółce Srebrna, korzystając z...

zobacz więcej

Dyrektor ds. komunikacji Comarch Marek Wiśniewski poinformował, że firma Nuneaton „nie jest klientem Comarch i nie zakupiła systemu Comarch ERP Optima ani bezpośrednio, ani pośrednio”. – Prowadzimy pełną ewidencję posiadaczy tego oprogramowania – podkreślił.

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Jak podał dziennik, w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, domaga się od Srebrnej 1 mln 580 tys.

Gazeta podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner. Według jej ustaleń, to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty należnych Austriakowi pieniędzy. Gazeta dodała, że oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.

Srebrna oświadczyła w czwartek, że nigdy nie otrzymała faktury przedstawionej przez dziennik. „Po zapoznaniu się z opublikowaną w mediach fakturą nr FA/4/2018 z dnia 14 czerwca 2018 r. uprzejmie informuję, że nie została ona doręczona spółce i nie była przedmiotem księgowania. Jej treść wskazuje na próbę sfiskalizowania kosztów, które dotąd nie były przedmiotem sprawozdania (art. 740 k.c.) ze strony osoby podającej się za zleceniobiorcę. Spółka kwestionuje jakiejkolwiek roszczenia ze strony pana Birgfellnera, który w dniu 26.07.2018 r. złożył rezygnację z zarządu Nuneaton Sp. z o.o. Do dalszego wyjaśnienia pozostawiamy kwestię odprowadzenia podatku od towarów i usług do właściwego urzędu skarbowego w Warszawie” – napisała w oświadczeniu prezes spółki Srebrna Małgorzata Kujda.

„GW” opublikowała w zeszły wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez dziennik rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa – jak wskazywano – miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

W środę gazeta pisała zaś, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec.

źródło:

Zobacz więcej