Paryż odwołuje ambasadora w Rzymie. „To najzacieklejsze ataki od II wojny światowej”

Francja była obiektem nieuzasadnionych i oburzających ataków ze strony Włoch – twierdzi Paryż, odwołując swojego ambasadora ze stolicy Włoch (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Francja odwołała swojego ambasadora w Rzymie. Jako przyczynę Paryż podaje „bezpodstawne i uporczywe ataki ze strony najważniejszych polityków włoskich”, do których miało dochodzić w ostatnich miesiącach, a które są „najbardziej zaciekłymi atakami od czasów zakończenia drugiej wojny światowej”. Władze Włoch wskazują, że winnym całej sytuacji jest Emmanuel Macron.

Napięcie na linii Paryż-Rzym. Francuzi mówią o prowokacji

Spotkanie wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio z liderami ruchu „żółtych kamizelek” jest „prowokacją nie do przyjęcia” - oświadczył rzecznik...

zobacz więcej

„W ostatnich miesiącach Francja była obiektem nieuzasadnionych i oburzających ataków ze strony Włoch” – napisał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian.

W komunikacie napisano też, że są to najbardziej zaciekłe ataki od czasów zakończenia drugiej wojny światowej i zaapelowano do Rzymu o utrzymywanie „przyjacielskich stosunków”.

„To, że obydwa kraje nie zgadzają się w pewnych sprawach nie oznacza, że strona włoska może manipulować relacjami pomiędzy krajami w celu osiągnięcia korzyści w nadchodzących wyborach” - czytamy w oświadczeniu.

Dwaj wicepremierzy Włoch: wywodzący się z prawicowej Ligi (dawniej Liga Północna) Matteo Salvini oraz Luigi Di Maio z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd winą za liczne „problemy zapalne” pomiędzy obydwoma krajami obarczyli francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

źródło:
Zobacz więcej