Lęki, problemy emocjonalne. Katastrofalne skutki picia w młodym wieku

Skutkiem mogą być problemy emocjonalne (fot. Universal Images Group via Getty Images)

Upijanie się w latach młodzieńczych uszkadza ciało migdałowate, które bierze udział w przetwarzaniu emocji. Skutkiem mogą być problemy emocjonalne, np. lęki w późniejszym życiu i uzależnienie. Naukowcy z University of Illinois w Chicago na łamach pisma „Translational Psychiatry” opisali kolejny szkodliwy skutek picia alkoholu w młodości.

Nawet umiarkowane picie alkoholu to większe zagrożenie migotaniem przedsionków

Już regularne, umiarkowane picie alkoholu wiąże się z fizjologicznymi i elektrycznymi zmianami w sercu prowadzącymi do niebezpiecznego zaburzenia –...

zobacz więcej

Badacze odkryli, że wysokie spożycie alkoholu w młodym wieku wywołuje szkodliwe zmiany epigenetyczne w ciele migdałowatym. To rejon mózgu, który uczestniczy w przetwarzaniu emocji, w tym strachu.

Zmiany epigenetyczne to zachodzące w komórkach modyfikacje, które wpływają na aktywność różnych genów. Dochodzi do nich w drodze normalnego rozwoju, ale mogą być też wywoływane przez zewnętrzne czynniki, np. właśnie alkohol.

Autorzy pracy przebadali uzyskane pośmiertnie ciała migdałowate osób, które zaczęły się upijać przed ukończeniem 21. roku życia, w późniejszym czasie oraz osób niepijących.

Średni wiek zgonu tych osób to 58 lat w przypadku abstynentów, 55 dla pijących od młodości i 59 dla tych, którzy zaczęli sięgać po alkohol dopiero w dorosłości.

Okazało się, że picie dużych ilości alkoholu od młodego wieku powodowało w neuronach ciała migdałowatego epigenetyczne zmiany, skutkujące 30-40 proc. zmniejszeniem ilości białka oznaczanego BDNF. W mózgach osób, które zaczęły pić w późniejszym wieku, takich zmian nie było. Białko to ma tymczasem podstawowe znaczenie dla działania mózgu.

Ćwiczenia czy leki? Naukowcy zbadali, co skuteczniej zmniejsza tłuszcz trzewny

Odkładający się w jamie brzusznej tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko chorób serca i innych poważnych problemów. Na szczęście ćwiczenia fizyczne...

zobacz więcej

– BDNF jest potrzebne do normalnego rozwoju mózgu i tworzenia połączeń między neuronami. Jeśli jego poziom jest obniżony przez alkohol, mózg nie rozwinie się w normalny sposób, co można zobaczyć w zbadanych przez nas próbkach. Zaburzeniu uległa w nich praca związanego z synapsami genu Arc, co może prowadzić do nieprawidłowych połączeń między neuronami – wyjaśnia jeden z autorów badania, prof. Subhash Pandey.

Zauważone zmiany mogą mieć wpływ na późniejsze życie pijących w młodości osób.

– Epigenetyczne modyfikacje, które zaobserwowaliśmy w ciele migdałowatym u tych, którzy pili od wczesnych lat, mogą zmienić jego działanie, a reguluje ono nasze emocje. Z tego powodu osoby te mogą być bardziej podatne na rozwój różnych nieprawidłowych stanów, np. lękowych, co pokazaliśmy już w innych badaniach. Może też dojść do rozwoju i utrzymywania się uzależnienia od alkoholu - ostrzega prof. Pandey.

źródło:

Zobacz więcej