RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„GW” opublikowała faktury dla Srebrnej. Internauci pytają

Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” zapowiada kolejną publikację w sprawie „taśm Kaczyńskiego” (fot. wikipedia.org/Szczebrzeszynski/Twitter)

Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski zapowiedział czwartkową publikację jednej z faktur wystawionych na spółkę Srebrna. Post Jarosława Kurskiego z zapowiedzią publikacji na platformie Twitter został skrytykowany przez użytkowników serwisu.

Ziobro: Srebrna została zbadana w czasach Platformy i postępowanie umorzono

– To będzie oceniał prokurator referent prowadzący sprawę – tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odpowiedział na pytanie w programie „Gość...

zobacz więcej

Faktura, jak podkreśla zastępca redaktora naczelnego „GW”, ma być dowodem na to, że spółka mogła zapłacić firmie Geralda Birgfellnera, co było tematem ujawnionej przez gazetę pod koniec stycznia „taśmy Kaczyńskiego”.

„Podobno Jarosław Kaczyński, kryształowo uczciwy deweloper, nie mógł zapłacić, choć bardzo chciał, bo nie było faktur wystawionych na #Srebrna. Oto jedna z nich z 14.06.2018.” – napisał na Twitterze Jarosław Kurski. „Publikujemy ją jutro w @gazeta_wyborcza. Teraz, cóż za ulga, będzie już można zapłacić. #TasmyKaczynskiego” – podsumował.

Redaktor wydaje się jednak nie zauważać meritum sprawy, jakim jest pokrycie rzeczonej faktury, co szybko zauważyli użytkownicy serwisu.

„#Taśmy #Kaczyńskiego: »Gdyby do tych wszystkich opracowań, które tu są, były dołączone rachunki« – Kaczyński wyraźnie mówi o rachunkach, które potwierdzają rzeczywiście poniesione koszty. A nie samą fakturę! Księgowa by mi kopa dała za FV bez np protokołu odbioru dostawy/robót.” – można przeczytać w jednym z komentarzy pod postem red. Kurskiego.

Nowe taśmy „Wyborczej” i propozycja korupcyjna. Nieprzyjęta

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kolejne nagrania, które nazwano „taśmami Kaczyńskiego”. Choć głos prezesa PiS słychać w pierwszych dwóch nagraniach...

zobacz więcej

Inny komentujący podkreśla ten fakt opatrując go cytatem z rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. „Nie mógł zapłacić, bo nie mógł zweryfikować faktur. Birgfellner: »Ponieważ wszystkie firmy, Strabag wystawiają faktury na moją firmę, ponieważ to było żądanie ze szpitala, tak? Więc powołałem nową firmę. Wie pan, że założyliśmy nową firmę~« …i dlatego potrzebny był sąd i ugoda” – przypomina twitterowicz.

Jeden z twitterowiczów zastanawia się również, który podmiot wystawił rzeczoną fakturę dla „Srebrnej”.

Walka z „produkcją” faktur bez pokrycia, szczególnie tych mających na celu wyłudzenie VAT, jest jednym z podstawowych celów rządu Zjednoczonej Prawicy od objęcia władzy w listopadzie 2015 r. O problemie „produkcji faktur” mówił swojego czasu nawet najbliższy współpracownik Donalda Tuska Paweł Graś.

W ujawnionym przez portal tvp.info nagraniu z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce, rzecznik rządu Donalda Tuska mówi otwarcie, że bardziej opłacalna jest kradzież VAT niż produkcja narkotyków.

źródło:
Zobacz więcej