Sekretarz stanu USA: Maduro blokuje pomoc humanitarną dla swojego kraju

Nicolas Maduro w telewizyjnym wystapieniu stwierdził, że nikomu nie pozwoli „upokorzyć” swojego kraju „organizowaniem show z pomocą humanitarną” (fot. Miraflores Palace/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS)

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w środę na Twitterze Nicolasa Maduro o „blokowanie” pomocy humanitarnej wysłanej do Wenezueli, głównie przez USA, w porozumieniu z obozem Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli – ogłosił w Brukseli w ślad za szeregiem krajów unijnych minister spraw...

zobacz więcej

„Naród wenezuelski rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej. USA i inne kraje usiłują mu pomóc, lecz armia Wenezueli na rozkaz Maduro blokuje pomoc wysłaną ciężarówkami i statkami” – napisał na Twitterze Pompeo.

„Reżim Maduro powinien POZWOLIĆ NA DOSTARCZENIE POMOCY GŁODNYM LUDZIOM” – dodał w tweecie.

Agencja AP podała w środę, powołując się na władze Kolumbii, że wenezuelskie wojsko zablokowało most na głównym przejściu granicznym z tym krajem w pobliżu kolumbijskiego miasta Cucuta, przez które miała wjechać pomoc humanitarna.

Most został zablokowany dzień wcześniej przez wenezuelską Gwardię Narodową, która ustawiła na nim cysternę z paliwem, dwie ciężarówki z naczepami i prowizoryczne ogrodzenie.

Guaido, przeciwnik polityczny Maduro, uznany za tymczasowego prezydenta przez 40 krajów na świecie, w tym USA, usiłuje pomóc w dotarciu międzynarodowej pomocy humanitarnej do Wenezueli. Lecz szef państwa Maduro, którego wybór jest uważany przez Waszyngton za nielegalny, sprzeciwia się jej, uważając, że jest ona wstępem do zagranicznej interwencji wojskowej.

„Chcą wysłać dwie małe ciężarówki z czterema garnkami. Wenezuela nie musi prosić o jałmużnę. Jeśli chcą pomóc, niech zakończą blokadę i sankcje” – powiedział Maduro. Zapewnił jednocześnie, że nikomu nie pozwoli „upokorzyć” swojego kraju „organizowaniem show z pomocą humanitarną”. Wcześniej w wystąpieniu telewizyjnym zapewnił, że w kraju nie ma kryzysu humanitarnego.

źródło:

Zobacz więcej