RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zdecydowana reakcja na słowa Tuska: „Ta wypowiedź była umyślną prowokacją”

Wśród polityków W Wielkiej Brytaniii dominują krytyczne reakcje na słowa Donalda Tuska dotyczące brexitu. Szef Rady Europejskiej powiedział, że zastanawiał się „jak wygląda specjalne miejsce w piekle” dla ludzi promujących brexit bez planu na to, jak go przeprowadzić.

„Tusk łamie zasadę neutralności stanowiska szefa Rady Europejskiej”

„Donald Tusk łamie zasadę neutralności stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej; jego celem jest „judzenie i podburzanie nastrojów w Polsce” –...

zobacz więcej

„To Donaldowi Tuskowi trzeba zadać pytanie, czy taki język jest pomocny” – stwierdził rzecznik Downing Street, kancelarii premier. Zaraz potem znalazło się zastrzeżenie, że „rzecz w tym, iż przewodniczący dziś na pytania nie odpowiadał”. A popierająca brexit konserwatystka Andrea Leadsom mówiła w BBC, że Donald Tusk to „człowiek bez manier”. „To rzecz godna pożałowania” – stwierdziła.

Poseł Nick Boles, który popiera brexit, ale w oparciu o umowę, napisał na Twitterze, że słowa przewodniczącego Rady „idealnie uchwycają”, dlaczego – zdaniem polityka – Królestwo nie powinno pozostać w Unii Europejskiej.


Ciśnienie w Brukseli i najniższy krąg piekła

Arlene Foster z DUP, nieformalnego, pólnocnoirlandzkiego koalicjanta Konserwatystów wypowiada się w podobnym tonie. „Ciśnienie w Brukseli zaczyna rosnąć, widać to szczególnie po słowach Donalda Tuska. Ta wypowiedź była umyślną prowokacją – obraźliwa dla tych, którzy głosowali za opuszczeniem Unii” – stwierdziła polityk, dodając: „Donald Tusk powinien przemyśleć to, co powiedział”.

Szef radykalnie prawicowej Partii Niepodległości Gerard Batten przypomina w oświadczeniu, że najniższy krąg piekła Dantego „zarezerwowany jest dla zdrajców”. I dodaje, że zdrajcami są „ci, którzy chcą, by ich krajem rządziły obce siły”.

Głosy poparcia

Są też jednak głosy poparcia. Mary Lou McDonald z partii Sinn Fein, działającej po obu stronach granicy i zmierzającej do zjednoczenia Irlandii odrzuciła sugestię, że słowa Donalda Tuska mogą utwardzić stanowisko brytyjskich zwolenników ostrego kursu w sprawie brexitu. „To ich język nie ma hamulców, to ich stanowisko jest nie do obrony” – zadeklarowała polityk.

„Donald Tusk trafia w sedno” – głosi komunikat Stephena Gethinsa, rzecznika do spraw zagranicznych Szkockiej Partii Narodowej. Gethins dodaje, że „Europa jasno widzi, że wszyscy w Królestwie płacą teraz cenę za porażki zwolenników brexitu”. Tych ostatnich poseł nazywa „szarlatanami i cwaniakami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej