Fatalna jakość powietrza w pięciu województwach. Najgorzej na Śląsku

Bardzo złą jakość powietrza odnotowano w środę na wielu stacjach pomiarowych, zwłaszcza na Śląsku (fot. Shutterstock/4K_HEAVEN)

Bardzo złą jakość powietrza odnotowano w środę na wielu stacjach pomiarowych, zwłaszcza na Śląsku – wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niezdrowym powietrzem oddychają również mieszkańcy miejscowości na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, a także w Małopolsce i na Mazowszu.

Ostrzeżenie z Warszawy [OPINIA]

Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa i warszawski ratusz w sprawie bezczynności wobec smogu. Po wyborach wygranych przez Koalicję...

zobacz więcej

W województwie śląskim bardzo zła jakość powietrza występuje w Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim oraz Żywcu. W województwie małopolskim najgorsza jakość powietrza jest Nowym Targu i Tarnowie.

Na większości stacji pomiarowych w Warszawie jakość powietrza oznaczona jest jako umiarkowana, jest ona jednak bardzo zła w Otwocku.

Bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychają również mieszkańcy Nowej Rudy i Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku oraz Dębicy i Jarosławia na Podkarpaciu.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że stężenie pyłów PM10 wynosi ponad 201 µg/m3, natomiast stężenie pyłów PM2,5 – ponad 121 µg/m3.

Powietrze ma wówczas negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum. Długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowy.

źródło:

Zobacz więcej