Kłódki zakochanych znikną ze słynnego mostu

Miasto zaleca zakochanym samodzielne zdjęcie kłódek (fot. arch. PAP/Dieter Palm)

Kłódki zakochanych będą musiały zniknąć z Mostu Tumskiego we Wrocławiu. Wkrótce rozpocznie się remont obiektu. Zarząd Dróg Miejskich i Utrzymania Miasta apeluje o zdjęcie kłódek przez osoby, które je zawiesiły. Inaczej kłódki zdejmą robotnicy.

Zakochanie się jak choroba? Naukowcy sprawdzili wpływ miłości na ludzkie geny

Miłość wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale i ciało. Jak donoszą naukowcy, zakochanie się powoduje zmiany genetyczne w kobiecych organizmach,...

zobacz więcej

Jak mówi portalowi gazetawroclawska.pl Ewa Mazur z Zarządu Dróg Miejskich i Utrzymania Miasta, konstrukcja mostu nie przechodziła remontu tak naprawdę od wojny, a ostatnie prace konserwacyjne zostały wykonane ponad 20 lat temu.

Plan renowacji obiektu zakłada m.in. czyszczenie i naprawę kamiennych podpór mostu, naprawę jezdni, remont chodników i wykonanie nowej powłoki stalowych części konstrukcji.

Mazur podkreśla, że odtworzone zostaną także historyczne latarnie przy wapiennych figurach świętych Jana Chrzciciela i Kingi. Wymieniona zostanie również iluminacja obiektu.

Planowo prace mają ruszyć w kwietniu, a zakończyć się w listopadzie. Aby jednak się rozpoczęły, z mostu muszą zostać zdjęte kłódki. ZDMiUM prosi zakochanych, aby sami je usunęli. Jeśli tego nie zrobią, kłódki zdejmą robotnicy. Później będzie je można odebrać w siedzibie Zarządu.

Jak zaznacza Mazur, ciężko oszacować liczbę i wagę kłódek przypiętych do barierek przy moście.

Kłódki, które zostaną zdemontowane, nie wrócą już na most. Po zakończeniu prac remontowych zakochani ponownie będą mogli zakładać je na konstrukcji, choć – co ciekawe – nigdy oficjalnie na to nie zezwolono, ponieważ most ma status obiektu zabytkowego.

źródło:
Zobacz więcej