Do więzienia za czytanie Biblii. Świadek Jehowy skazany w Rosji za „ekstremizm”

Duńczyk Dennis Christensen przyjechał do Rosji już jako dorosły mężczyzna i ożenił się z Rosjanką (fot. TT/Jyllands-Posten)

Sześć lat więzienia za „ekstremizm” i członkostwo w „grupie ekstremistycznej”. Taki wyrok orzekł moskiewski sąd wobec świadka Jehowy Duńczyka Dennisa Christiansena. Sąd rozstrzygał w oparciu o zmienione w 2017 r. prawo dotyczące grup religijnych.

Rosja: Świadek Jehowy z zarzutami ekstremizmu

Organizacja Human Rights Watch wezwała Rosję do wycofania aktu oskarżenia wobec świadka Jehowy, którego proces ma ruszyć w tym tygodniu....

zobacz więcej

Obywatel Danii został zatrzymany 25 maja 2017 r. podczas nalotu policji na ośrodek modlitewny świadków Jehowy w mieście Orzeł. W momencie zatrzymania Christiansen wygłaszał kazanie.

Komitet Śledczy zarzucał mężczyźnie „organizowanie działań organizacji religijnej uznanej za ekstremistyczną”. Oskarżonemu groziło nawet 10 lat więzienia, ostatecznie został skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Obrońcy skazanego mają 10 dni na złożenie apelacji.

– Wyrażamy głęboki smutek z powodu skazania Dennisa Christiansena, niewinnego mężczyzny, który nie popełnił żadnego przestępstwa – oświadczył Jarosław Siwulskij, rzecz organizacji świadków Jehowy w Rosji. – Wygląda na to, że czytanie Biblii, nauczanie i życie w oparciu o moralne wartości jest przestępstwem w Rosji – dodał.

Sam Christiansen powiedział dziennikarzom, że nigdy „nie popełnił żadnych czynów kryminalnych”.

Świadkowie Jehowy są w Rosji na cenzurowanym, gdyż odmawiają pełnienia służby w wojsku, głosowania i są przeciwni wszelkiej władzy. Teoretycznie rosyjska konstytucja gwarantuje wolność wyznania, ale dotyczy ona przede wszystkich prawosławia, islamu, judaizmu i buddyzmu.

Religie, które mają mniejszą liczbę wyznawców, często mierzą się z dyskryminacją i prześladowaniami ze strony władz. Po zaostrzeniu prawa w Rosji zakazano działalności m.in. świadków Jehowy. Służby zarekwirowały im m.in. ponad 20 nieruchomości.

Powiązany z Kremlem Rosyjski Kościół Prawosławny opowiadał się za zakazaniem działalności przez świadków Jehowy, który określa mianem „destrukcyjnej sekty”. Liczbę tej grupy religijnej w Rosji szacuje się na 170 tys.


źródło:
Zobacz więcej