Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler” nominowane do Orłów 2019

Agata Kulesza i Tomasz Kot (fot. Kino Świat)

„Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler” powalczą o miano filmu roku w tegorocznej, 21. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły. Nominacje zostały podane w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Laureatów poznamy 25 marca.

„Zimna wojna” Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscara

Polsko-brytyjsko-francuski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Dzieło może zdobyć statuetkę...

zobacz więcej

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą Janusz Kondratiuk za „Jak pies z kotem”, Wojciech Smarzowski za „Kler” i Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę”, zaś za scenariusz – Marek Koterski za „7 uczuć”, Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za „Kler” oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za „Zimną wojnę”.

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są Joanna Kulig za „Zimną wojnę”, Gabriela Muskała występująca w „Fudze”, Anna Radwan za rolę w „Kamerdynerze”, zaś za męską – Janusz Gajos za rolę w „Kamerdynerze”, Jacek Braciak występujący w „Klerze” i Tomasz Kot za „Zimną wojnę”.

Justyna Stolarz za „7 uczuć” Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias za „Kamerdynera” oraz Aleksandra Staszko za „Zimną wojnę” zostały nominowane w kategorii najlepsze kostiumy.

O nagrody za drugoplanową rolę męską powalczą Adam Woronowicz za „Kamerdynera”, Janusz Gajos występujący w „Klerze” oraz Borys Szyc za „Zimną wojnę”. Za role kobiece w tej samej kategorii nominowane zostały Gabriela Muskała za „7 uczuć”, Aleksandra Konieczna za „Jak pies z kotem” oraz Agata Kulesza za „Zimną wojnę”.

Współautor scenografii do „Zimnej wojny”: Nominacje cieszą, ale najważniejsza jest publiczność

Oscarowe nominacje dla filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” to dla jego twórców satysfakcja, ale najważniejsza jest liczna publiczność, którą...

zobacz więcej

Na nagrodę za najlepsze zdjęcia mają szanse Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu „Ajka”, Jakub Kijowski za „Fugę” oraz Łukasz Żal za „Zimną wojnę”.

W kategorii najlepsza scenografia nominowani są Joanna Macha za „Eter”, Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za „Kamerdynera” oraz Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za „Zimną wojnę”.

W kategorii najlepsza muzyka rywalizować ze sobą będą Filip Misek za „Fugę”, Mikołaj Trzaska za „Kler” i Alexandre Desplat za „Prawdziwą historię”.

Najlepszy montaż

W kategorii najlepszy montaż nominowani zostali Ewa Smal za „7 uczuć”, Jarosław Kamiński za „Fugę”, Milena Fiedler za „Kamerdynera”, Andrzej Dąbrowski za film „Książę i dybuk” Maciej Pawliński za „Over the limit”, Bartosz Karczyński za „Plan B” i Jarosław Kamiński, montażysta „Zimnej wojny”.

O nagrodę za najlepszy dźwięk konkurować będą Bartosz Putkiewicz „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za „Kamerdynera” oraz Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za „Zimną wojnę”.

Odkrycie roku

Na nagrodę w kategorii odkrycie roku mają szanse: Paweł Maślona za reżyserię filmu „Atak paniki”, Gabriela Muskała za scenariusz „Fugi” i Jagoda Szelc za reżyserię filmu „Wieża. Jasny dzień”.

Peter Jackson pracuje nad filmem o Beatlesach

Nowozelandzki reżyser Peter Jackson, znany przede wszystkim jako twórca adaptacji słynnej powieści Tolkiena „Władca Pierścieni", tworzy film...

zobacz więcej

„1983” w reżyserii Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, Olgi Chajdas i Kasi Adamik, „Rojst” Jana Holoubka oraz „Ślepnąc od świateł” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego będą konkurować o miano najlepszego filmowego serialu fabularnego.

Wśród filmów dokumentalnych docenione zostały „Over the limit” w reżyserii Marty Prus, „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego i „Opera o Polsce” zrealizowana przez Piotra Stasika.

Najlepszy film europejski

O tytuł najlepszego filmu europejskiego powalczą „Dogman” w reż. Matteo Garrone, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa oraz „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” w reż. Martin McDonagha.

Najwięcej nominacji, bo aż 12 zdobyła „Zimna wojna”, drugie miejsce pod względem ilości wskazań zajął film „Kamerdyner” (8 nominacji), „Kler” ma szansę na zwycięstwo w 6 kategoriach.

„Zimna wojna” Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscara

Polsko-brytyjsko-francuski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Dzieło może zdobyć statuetkę...

zobacz więcej

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 polskich filmów, które spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 roku. W kategorii najlepszy film dokumentalny członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłaniali nominowanych spośród 42 tytułów, zaś do tytułu najlepszego filmowego serialu fabularnego pretendowało 16 produkcji.

Głosami widzów przyznana zostanie nagroda publiczności. 7 marca poznamy laureata nagrody za osiągnięcia życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

Nominacje odczytali zaproszeni goście, nominowani i laureaci Orłów z ubiegłych lat, m.in. reżyser Anna Kazejak, aktorki Roma Gąsiorowska i Agata Buzek, kompozytor Włodek Pawlik, scenograf Allan Starski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy Janusz Zaorski.

źródło:

Zobacz więcej