RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące

– Mamy stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, kapitał ludzki i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo obiecujące – mówił w środę podczas wizyty w firmie Inter Europol w Małopolu (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

Grant Thornton: średnie i duże polskie firmy zapowiadają zwiększenie inwestycji w 2019 r.

Średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce zapowiadają zwiększenie inwestycji w bieżącym roku. Priorytetem jest rozbudowa parków maszynowych – wynika...

zobacz więcej

Morawiecki zaznaczył, że wzrost PKB o 5,1 proc.(według danych GUS) był możliwy dzięki polskim przedsiębiorcom i pracownikom. – Mamy cztery główne części polskiej gospodarki – stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, poprawę infrastruktury i mamy, jak mówią ekonomiści, kapitał ludzki, czyli pracowników, którzy coraz wydajniej pracują. To im zawdzięczamy to, że polska gospodarka tak dobrze się rozwija i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu (gospodarczego) są bardzo obiecujące – mówił szef rządu.

Szef rządu stwierdził, że firma Inter Europol, która istnieje od 1989 r. jest „równolatkiem III RP”, a eksport jej produktów – jak dodał – sięga 35 proc. do 45 proc. rocznie. „Eksport jest i może być lokomotywą wzrostu gospodarczego” – powiedział Morawiecki.


Premier: W Polsce jest bardzo dużo miejsca na inwestycje zagraniczne


Firma Inter Europol jest producentem zarówno świeżego, jak i mrożonego pieczywa, w tym chlebów, bułek, bagietek i paluchów czy ciastek. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej firmy, produkty są dostarczane m.in. do supermarketów, hoteli, restauracji, stacji paliwowych, odbiorców detalicznych i sklepów firmowych.

„Eksport jest lokomotywą wzrostu gospodarczego”

– Jest to kolejny dowód na to, że eksport jest, może być lokomotywą wzrostu gospodarczego, bo w całej gospodarce eksport rósł ok. 7 proc., a więc szybciej niż wzrost samego PKB (5,1 proc. – red.), wzrost polskiej gospodarki – podał premier.

Jak podał, to pokazuje, że silnik eksportowy działa. – Dzięki zmianom, które wdrożyliśmy, Konstytucja dla biznesu, sto zmian dla firm, tworzymy biura handlowe na całym świecie, jest już kilkadziesiąt biur, to zdaje egzamin i to jest dobra recepta na wzrost gospodarczy – podał.

„Życzę, żeby polski chleb, polskie produkty były na stołach w Polsce, Europie i świecie”

– To jest główny cel naszej polityki gospodarczej - żeby Polacy zarabiali z biegiem lat na poziomie europejskim – podkreślił premier. Firma produkuje świeże i mrożone pieczywo i sprzedaje je nie tylko w Unii Europejskiej, a także w wielu krajach na innych kontynentach.

– Polska gospodarka będzie wtedy bardzo silna i jeszcze silniejsza, kiedy Belgowie, Holendrzy będą jeździli polskimi rowerami, Włosi, Hiszpanie będą siedzieli na polskich meblach i cała Europa, cały świat będą kosztowały polskich produktów rolnych, wszyscy będą wykorzystywali polskie maszyny - to jest model wzrostu, który promujemy – podkreślał premier Morawiecki.

– To są te składniki główne, dzięki którym Polska gospodarka rozwija się jak najlepiej – ocenił.

Powiedział, że wszyscy lubimy jeść ciepłe pieczywo - smaczne bułki rano, ale nie każdy chyba chciałby pracować w nocy, żeby to ciepłe pieczywo trafiało na polskie stoły. Dlatego podziękował wszystkim z tej branży, ale także wszystkim innym, którzy "pracują w pocie czoła, po to żebyśmy mieli te polskie produkty na stołach".

– Warto też podkreślić, że Polska zdrowa żywność charakteryzuje się najwyższą jakością. Bardzo wysoka jakość powoduje, że Polska żywność trafia na stoły całego świata - z tego zakładu, z tej firmy, z tego przedsiębiorstwa, ale też od setek tysięcy polskich przedsiębiorców - dodał premier Morawiecki.
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/premier-mafie-vatowskie-zostaly-pokonane/41069133

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej