RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstanie klinika „Budzik” dla dorosłych. 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na przestrzeni kilku lat na wybudowanie kliniki „Budzik” dla osób dorosłych – poinformował na briefingu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Premier: kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o całą Polskę

zobacz więcej

– Fundusz Sprawiedliwości ma w swoim statucie jeden cel, a mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania, i ten cel będzie w sposób znakomity i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak pani Ewa Błaszczyk i całego zespołu medycznego, i wszystkich tych, którzy są zaangażowani w projekt „Budzik”, przywracając i budząc do życia ofiary wypadków i różnych zdarzeń losowych – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Klinika „Budzik” dla dorosłych ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim Szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia to ok. 40 mln zł.

„Budzik” dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to ok. 3 tys. metrów kwadratowych.

W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się „Budzik” dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

– Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych – powiedziała prezes fundacji „Akogo?”, aktorka Ewa Błaszczyk. Przytoczyła dane z Olsztyna, gdzie jest osiem miejsc i 800 podań o przyjęcie. Podkreśliła, że wyniki z rehabilitacji dzieci są „budujące” – ponad połowa pacjentów wraca do pełnej sprawności. Zwróciła uwagę, że rehabilitacja opłaca się także ekonomicznie – osoby przywrócone do pełnej sprawności nie generują kosztów związanych z opieką.

Poinformowała, że przy „dorosłym Budziku” na warszawskim Bródnie będzie prowadzona także działalność naukowo-badawcza. – Będziemy chcieli doprowadzać w Polsce do programów eksperymentalnych – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej