RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ardanowski: Wprowadzone zmiany dedykujemy każdej grupie rolników

– Zmiany, które wprowadziliśmy, są dedykowane właściwie każdej grupie rolników. Te w zakresie handlu detalicznego są chyba najlepsze w Europie – powiedział w środę we Wrocławiu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa: Nie będzie pobłażliwości dla osób zamieszanych w nielegalny ubój bydła

– Nie będzie żadnej pobłażliwości dla osób, które były zamieszane w nielegalny ubój bydła pokazany w reportażu TVN – powiedział w Odolionie...

zobacz więcej

– Działania, jakie podjęliśmy również w postaci wprowadzonych ustaw, to wszystko, co możliwe, by urynkowić produkcję rolniczą z każdego typu gospodarstwa. (…) Również gospodarstwa mniejsze powinny produkować, a swoje dochody uzyskiwać również z tego, co sprzedadzą, ulokują na dobrze zorganizowanym rynku – powiedział minister Ardanowski.

Jak dodał, celem na najbliższe lata będzie „odtwarzanie powiązań rolników z przetwórstwem i zachęcanie do własnego przetwórstwa w postaci spółdzielczości”.

Jego zdaniem „problemem jest to, że prywatyzacja rynku rolnego w latach 90-tych polegała na tym, że rolnicy zostali wyparci, wyrzuceni z jakichkolwiek związków z zakładami przetwórczymi, a zysk, dochody powstają w kolejnych ogniwach całego łańcucha od pola do stołu”. – Z tego, co płaci konsument na końcu, rolnik ma niewielką, bardzo niewielką część – podkreślił Ardanowski.

– Zmiany, które wprowadziliśmy, są dedykowane właściwie każdej grupie rolników. Zmiany w zakresie handlu detalicznego są chyba najlepsze w tej chwili w Europie. Rolnicy mogą wszystkie swoje produkty, z możliwością dokupienia do 50 proc. od swoich sąsiadów, przetwarzać bez żadnych zgód i zezwoleń w swoich gospodarstwach, sprzedawać do restauracji, do jadłodajni, do sklepów – powiedział minister.

Ardanowski: Setki milionów, które wydaliśmy na promocję, zmarnowane przez złodziei

– Ostatnio mamy do czynienia z absolutną patologią, że w jednym zakładów chore krowy były ubijane bez wiedzy i zgody weterynarzy. Złodzieje i...

zobacz więcej

Jak stwierdził, „każdy rolnik, który zajmie się rolniczym handlem detalicznym, może uzyskać 100 tys. zł bezzwrotnego wsparcia. Ci, którzy chcieliby robić to na trochę większą skalę, w ramach MOL-i [działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej], mogą uzyskać 500 tys. zł wsparcia. To środki dla pojedynczych gospodarstw istotne. Nabór trwa do 1 marca”.

– Przyjęta przez nas ustawa o spółdzielniach rolników pozwala im się organizować. Daje też korzyści gospodarcze, mianowicie dochody uzyskane z obrotu produktami pochodzącymi z gospodarstw członków są zwolnione z podatku dochodowego, a budynki zwolnione z podatku od nieruchomości – powiedział Ardanowski.

Celem ministerstwa będzie też utworzenie giełdy, która „w sposób obiektywny będzie ustalała cenę płodów rolnych”. Jak dodał, wczoraj rząd przyjął ustawę o oznaczaniu produktów żywnościowych i pasz znakiem „Wolne od GMO”. Znak, który sprawi, że „na półce sklepowej będzie można rozpoznać żywność modyfikowaną genetycznie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej