RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Tusk łamie zasadę neutralności stanowiska szefa Rady Europejskiej”

Zdaniem europosła Tusk jest potencjalnie jednym z beneficjentów pogorszenia się sytuacji politycznej czy gospodarczej w Polsce (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Zdaniem europosła Tusk jest potencjalnie jednym z beneficjentów pogorszenia się sytuacji politycznej czy gospodarczej w Polsce (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

„Donald Tusk łamie zasadę neutralności stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej; jego celem jest „judzenie i podburzanie nastrojów w Polsce” – ocenił w środę europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Tusk staje w obronie ludzi atakujących dziennikarzy TVP

„Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni...

zobacz więcej

Czarnecki odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Tuska, który w poniedziałek na swoim prywatnym koncie na Twitterze napisał: „Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować”.

W sobotę przed siedzibą TVP Info protestujący próbowali zablokować auto prezenterki i publicystki Magdaleny Ogórek.

Czarnecki ocenił, że Tusk tą wypowiedzią łamie „po raz enty” zasadę neutralności stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, a jego celem jest „judzenie i podburzanie nastrojów w Polsce”. Zdaniem europosła Tusk jest potencjalnie jednym z beneficjentów pogorszenia się sytuacji politycznej czy gospodarczej w Polsce.

– I zawsze w sytuacji pewnego zakrętu, kryzysu kreowanego przez opozycję, Donald Tusk włącza się, aby zachęcić ludzi sprzyjających opozycji, a to do wyjścia na ulicę, a to do protestów – powiedział Czarnecki. Jak ocenił, Tusk nie pogodził się z tym, że od czterech lat w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość.

Komentując kwestię ewentualnego powrotu Tuska do polskiej polityki, Czarnecki powiedział: „Nie jest zbyt odważny, tak to powiem delikatnie, żeby nie powiedzieć, że jest tchórzem”.

Jego zdaniem Tusk wystartuje w wyborach parlamentarnych lub prezydenckich, jeżeli „będzie miał pewność, czy prawie pewność, że wygra, że będzie liderem opozycji, że będzie prezydentem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej