CBA zatrzymało pięć osób. Wśród nich urzędnicy warszawskiego ratusza

Pięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z reprywatyzacją trzech nieruchomości położonych w prestiżowych miejscach w Warszawie – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Kaleta: W ratuszu Gronkiewicz-Waltz stworzono sprawnie działającą maszynę korupcyjną

Mecenas Nowaczyk wręczał urzędnikom w kopercie po kilkadziesiąt tysięcy złotych. To, co ustaliła prokuratura, jest czymś spektakularnym....

zobacz więcej

Zatrzymani zostali: znany warszawski handlarz roszczeniami Mirosław B. i jego pełnomocnik Krzysztof D., a także radca prawny w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Bogusława D.-R., były główny specjalista w tym Biurze Jacek W. i notariusz Leszek Z.

Osoby te usłyszą zarzuty dotyczące przestępstw o charakterze korupcyjnym i urzędniczym. Z ustaleń śledztwa wynika, że ich efektem było bezprawne przekazanie na rzecz Mirosława B. prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości w centrum Warszawy.

Wartość szkody poniesionej przez m.st. Warszawa wynosi ponad 13,5 mln zł.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował, że zatrzymań dokonali agenci z warszawskiej delegatury CBA. – Po zakończeniu czynności z zatrzymanymi i przeszukań trafią oni do prowadzącej śledztwa w tych sprawach wrocławskiej prokuratury regionalnej – dodał.

– Według ustaleń naszych funkcjonariuszy były pracownik warszawskiego ratusza miał brać łapówki od zatrzymanego już wcześniej przez CBA znanego handlarza roszczeniami Marka M., w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu – powiedział Brodowski.

– W. w związku z toczącym się postępowaniem został w środę po raz drugi zatrzymany przez agentów CBA – zaznaczył Brodowski.

Powiedział, że zgromadzono materiały mające wskazywać, że notariusz i radca prawny sygnowali decyzje na rzecz zatrzymanych przedsiębiorców z pominięciem przyjętych procedur oraz przy niekompletnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości.

źródło:
Zobacz więcej