RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Skarga nadzwyczajna nie pogrążyła Sądu Najwyższego”

Skargę nadzwyczajną wprowadziła znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym (fot. Wiki/Adrian Grycuk)
Skargę nadzwyczajną wprowadziła znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym (fot. Wiki/Adrian Grycuk)

Choć prokuratura dostaje tysiące wniosków w sprawie błędnych orzeczeń, do Sądu Najwyższego trafiają nieliczne – informuje „Rzeczpospolita”.

Zbigniew Ziobro w obronie ofiary błędu lekarskiego. Sporządził skargę nadzwyczajną

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro staje w obronie ofiary błędu lekarskiego. Sporządził skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego – podaje...

zobacz więcej

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło już 3240 pism zawierających wniosek o skierowanie przez prokuratora generalnego skargi nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia sądowego kończącego postępowanie. Nie są to głównie sprawy karne, lecz w większości sprawy cywilne – spadkowe i rodzinne. W grę nie wchodzi już kasacja od nich.

Na 1552 zbadane wnioski o wniesienie skargi nadzwyczajnej minister sprawiedliwości wysłał do Sądu Najwyższego pięć skarg nadzwyczajnych. Jedna autorstwa prokuratora generalnego, reszta Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro prasowe SN informuje, że nie wyznaczono jeszcze żadnego terminu rozpoznania skargi.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia ubiegłego roku. Przewiduje ona m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat.

Zgodnie z ustawą skargę nadzwyczajną można wnosić w pięć lat od uprawomocnienia się skarżonego orzeczenia. Jeżeli od uprawomocnienia się orzeczenia upłynęło 5 lat, ale wywołało ono nieodwracalne skutki prawne lub przemawiają za tym wolności oraz prawa człowieka i obywatela zapisane w konstytucji, SN może również ograniczyć się do stwierdzenia, że wydano je z naruszeniem prawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej