RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina: Prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko przyjacielowi Putina

Wiktor Medwedczuk jest przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina (fot. Kremlin.ru)
Wiktor Medwedczuk jest przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina (fot. Kremlin.ru)

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie przeciwko prorosyjskiemu politykowi Wiktorowi Medwedczukowi, przyjacielowi prezydenta Rosji Władimira Putina uważanemu za głos w Kijowie. „Jego działania noszą oznaki zdrady stanu” – poinformowano.

Ukraina wprowadza zakaz wjazdu dla mężczyzn z Rosji

Ukraina ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn z obywatelstwem Rosji w wieku 16-60 lat – oświadczył szef Straży Granicznej Ukrainy. Petro...

zobacz więcej

Medwedczuk podczas niedawnego zjazdu rady politycznej partii „Opozycyjna Platforma – Za Życie” w Kijowie oświadczył, że w Donbasie, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, należy utworzyć region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem; status tego regionu miałby być zatwierdzony w ukraińskiej konstytucji – poinformowała Łarysa Sarhan, rzeczniczka prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

„Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbas ma na celu ustawodawcze zalegalizowanie tymczasowo okupowanych terytoriów, co jest sprzeczne z konstytucją i wspiera państwo trzecie (Rosję) w działaniach przeciwko Ukrainie, w tym także na polu informacyjnym” – napisała Sarhan na Facebooku.

Wyjaśniła, że w działaniach Medwedczuka można dopatrywać się przestępstw mówiących o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy oraz zdradzie stanu. Prokuratura wszczęła postępowanie na wniosek deputowanego Andrija Teteruka z partii Front Ludowy Arsenija Jaceniuka.

Medwedczuk oświadczył w odpowiedzi, że sprawa przeciwko niemu jest „absurdalna i całkowicie bezprawna”, a władze wyrównują rachunki polityczne z oponentami i chcą wprowadzić represje przeciwko niewygodnym ludziom. – „Opozycyjna Platforma – Za Życie” będzie realizowała ten plan (w sprawie Donbasu), a ja konsekwentnie i zdecydowanie będę go bronił – zapowiedział.

Wiktor Medwedczuk jest z wykształcenia adwokatem. Był szefem administracji prezydenckiej Leonida Kuczmy. Obecnie uważany jest na Ukrainie za oddanego lobbystę interesów Kremla. Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, Darii. Medwedczuk uczestniczył m.in. w rozmowach o wymianie jeńców w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

W 2014 r. został objęty amerykańskimi sankcjami wraz z dziesięcioma innymi wysokiej rangi rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami, odpowiedzialnymi za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej