Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę w naszym sąsiedztwie

Odkryta galaktyka została nazwana Bedin I i sklasyfikowana jako karłowata galaktyka sferoidalna (fot. REUTERS/NASA/ESA/ P. Oesch/Yale University)

Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się, że widać na nim dodatkowo nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą – informuje Space Telescope Science Institute (STScI).

NASA pokazała najlepsze z dotychczasowych zdjęć obiektu Ultima Thule

1 stycznia bezzałogowa amerykańska sonda kosmiczna New Horizons przeleciała obok obiektu z pasa Kuipera na krańcach Układu Słonecznego. Trwa...

zobacz więcej

W kosmosie zdarza się, że jedne obiekty przesłaniają widok innych, znajdujących się dalej. W naszej galaktyce, Drodze Mlecznej, jest wiele gromad gwiazd i mgławic, które utrudniają lub uniemożliwiają zobaczenie, co znajduje się daleko za nimi, a w szczególności innych galaktyk.

Na zdjęciu gromady kulistej NGC 6752, oddalonej od nas o 13 tys. lat świetlnych, naukowcom udało się wypatrzeć niewielką galaktykę ukrytą za gromadą gwiazd. Galaktyka ta znajduje się daleko poza Drogą Mleczną, w odległości 30 mln lat świetlnych. Jednak 30 mln lat świetlnych to z perspektywy całego Wszechświata nasze bliskie galaktyczne sąsiedztwo.

Odkryta galaktyka została nazwana Bedin I i sklasyfikowana jako karłowata galaktyka sferoidalna. Ma rozmiar jedynie 3 tys. lat świetlnych w swoim najszerszym miejscu – to zaledwie 1/30 średnicy Drogi Mlecznej. Jej blask jest tysiące razy słabszy niż galaktyk takich jak Droga Mleczna.

Co ciekawe, galaktyka ta znajduje się w izolacji, prawie bez oddziaływań z innymi galaktykami. Jest też bardzo stara, jej wiek oceniany jest na 13 mld lat.

Zespół badawczy, który dokonał odkrycia, obejmował naukowców z Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Niemiec. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

źródło:

Zobacz więcej