RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Nie, nie, absolutnie nie”. Kujda odmówił przyjęcia łapówki od Birgfellnera?

Na nagraniu opublikowanym dziś przez „Gazetę Wyborczą” słychać, jak biznesmen Gerald Birgfellner chce coś przekazać szefowi Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierzowi Kujdzie. – Nie, nie, absolutnie nie – odpowiada stanowczo Kujda. Jak twierdzą internauci, mowa tu o propozycji korupcyjnej.

Nowe taśmy „Wyborczej” i propozycja korupcyjna. Nieprzyjęta

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kolejne nagrania, które nazwano „taśmami Kaczyńskiego”. Choć głos prezesa PiS słychać w pierwszych dwóch nagraniach...

zobacz więcej

Gazeta opublikowała nagrania, które znów nazwano „taśmami Kaczyńskiego”, mimo że głos prezesa PiS się w nich nie pojawia. Na materiale z czerwca 2018 r. słyszymy rozmowę Kazimierza Kujdy z Geraldem Birgfellnerem. Jak twierdzą internauci, w nagraniu pojawia się propozycja korupcyjna, której Kujda nie przyjął.

Kazimierz Kujda: Mogę powiedzieć tylko tyle. Pomogę przy tym projekcie tak bardzo, jak to możliwe.

Gerald Birgfellner: Tak?

Kazimierz Kujda: Bez oczekiwań z mojej strony. Wiesz, że byłem…

Gerald Birgfellner: Mam coś dla ciebie…

Kazimierz Kujda: Nie, nie, nie, dziękuję, dziękuję…

Gerald Birgfellner: To dla ciebie. Dla ciebie…

Kazimierz Kujda: Nie, nie, nie, dziękuję, bardzo, dziękuję, nie, nie, nie, nie, nie, nie. Wiesz, absolutnie nie. Jestem w dobrej sytuacji w Polsce i absolutnie… Ale mogę pomóc tak bardzo, jak to możliwe, bo…

Gerald Birgfellner: Bardzo chciałbym to docenić.

Kazimierz Kujda: Bo wiem, jak ważna jest ta idea, ten budynek.

Marcin Horała: Wątpliwość może budzić Austriak, który próbuje korumpować urzędnika

Kolejne taśmy ws. spółki Srebrna pokazują, że można mieć wątpliwość jedynie do Austriaka, który „ewidentnie próbuje korumpować urzędnika” – ocenił...

zobacz więcej

Kujda wydał specjalne oświadczenie, w którym odnosi się do sprawy.

Szef NFOŚ pisze, że postrzega artykuły „Gazety Wyborczej”, w których zamieszczono stenogramy nagrań, jako próbę naruszenia jego dobrego imienia oraz nadszarpnięcia dobrej reputacji zawodowej. Kujda zaznacza też, że we wszystkich swoich działaniach kieruje się zawsze przepisami prawa i nigdy nie naruszył obowiązujących norm.

„Ubolewam też, że autorzy wspomnianych wyżej tekstów – poprzez rozmaite sugestie i insynuacje – usiłują stworzyć u czytelników wrażenie, że jest inaczej. Mając na uwadze medialne doniesienia i komentarze nawiązujące do obu artykułów Gazety Wyborczej, zaznaczam, że próby przypisywania mi działań nielegalnych spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną z mojej strony” – pisze Kujda.

Jak dodaje, „chce wyraźnie podkreślić, że w latach 2008-2015 oraz wcześniej (1995-1998) pełnił funkcję Prezesa Zarządu Srebrna Sp. z o.o., co jest faktem publicznie znanym, zawartym w jego dostępnych powszechnie informacjach biograficznych”. Kujda podkreśla, że z racji pełnionych funkcji posiada wiedzę na temat tytułu prawnego nieruchomości i działań podejmowanych przez spółkę.

źródło:
Zobacz więcej