IMGW ostrzega: oblodzenia nawierzchni w pięciu województwach

IMGW zaleca śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu województw, przed oblodzeniem nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Po „lodowym trzęsieniu ziemi” w USA nadciąga gwałtowne ocieplenie

Wir polarny wciąż trzyma część Stanów Zjednoczonych w okowach mrozu, ale prognozy wskazują, że za kilka dni sytuacja zacznie się raptownie...

zobacz więcej

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Jak wyjaśnia instytut, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Jak podaje IMGW, Wyspy Brytyjskie, Północna Polska jest w zasięgu frontu okluzji związanego z niżem znad południowej Skandynawii. Pozostały obszar kraju jest na skraju wyżu znad wschodniej Białorusi. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1015 hPa i będzie spadać.

We wtorek w kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami na północnym zachodzie i południowym wschodzie wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na Roztoczu i Podkarpaciu także mżawki.

Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. na Suwalszczyźnie do 3 st. na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim, w rejonach podgórskich około -2 st. Wiatr będzie słaby, na północy także umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, południowy i południowo-zachodni.

źródło:

Zobacz więcej